Nowy numer 2/2021 Archiwum

"Promyczek" i ks. prof. Michał Heller otrzymali nagrodę Totus Tuus!

Profesor został uhonorowany nagrodą specjalną, zaś diecezjalne wydawnictwo z Nowego Sącza otrzymało nagrodę w kategorii "Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II".

Mamy Totusa - cieszy się ks. Andrzej Mulka, dyrektor diecezjalnego wydawnictwa "Promyczek". Podczas gali na Zamku Królewskim ks. Mulka oraz przedstawiciele wydawnictwa, a także zespołu "Promyczka", odebrali prestiżową nagrodę w kategorii "Promocja nauczania św. Jana Pawła II".

Wydawnictwo "Promyczek" zostało oficjalnie powołane do życia przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca 1 lutego 1999 roku, ale miesięcznik "Promyczek Dobra" był wydawany już dużo wcześniej. Jego pierwszy numer ukazał się w grudniu 1991 roku.

"Promyczek" działa w sercu Nowego Sącza, przy bazylice św. Małgorzaty. Każdy sądeczanin słyszał o "Promyczku" i "Promyczkach", a wiedzieć trzeba, że jest tu ich cała gama. - Mamy zespół Promyczki Dobra, który jest żywą reklamą miesięcznika "Promyczek Dobra", ukazującego się już od ponad 27 lat. Od dwóch lat wydajemy także "Małego Promyczka" dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wydawnictwo "Promyczek", które świętuje swoje 20-lecie, to także filmy religijne dla dzieci. W książkach nie jesteśmy mocni, ale najważniejsza z nich to "List do dzieci Jana Pawła II" - tłumaczy ks. Mulka.

Od 2008 roku w ramach "Filmoteki Promyczka" wydanych zostało wiele produkcji, głównie amerykańskich, włoskich czy hiszpańskich z polską wersją językową. Czymś niezwykłym dla wydawnictwa była seria wyprodukowana wspólnie z TVP "Aureola. Od Stanisława do Karola". To trzynaście 15-minutowych filmów przybliżających dzieciom najbardziej znanych polskich świętych i błogosławionych. Piosenki "Aureoli" nagrane z zespołem Promyczki Dobra przy udziale m.in. Łukasza Golca, Małgorzaty Kożuchowskiej czy Tadeusza Chudeckiego żyją już swoim życiem i cieszą się dużą popularnością.

Ponadto wydawnictwo jest organizatorem lub współorganizatorem kilku cyklicznych imprez dla dzieci, takich jak ogólnopolski festiwal piosenki dziecięcej "Skowroneczek", konkurs kaligraficzny "Bakałarz", ogólnopolski konkurs poezji religijnej "Pierścień św. Kingi" czy festiwal filmów dziecięcych "Mundi". Wielką popularnością wśród dzieci cieszą się konkursy plastyczne, adresowane głównie do czytelników miesięcznika. Z myślą o dzieciach wydawnictwo podejmuje współpracę z wieloma instytucjami i organizacjami spoglądającymi z troską na najmłodszych.

"Promyczek Dobra" jest jedynym ogólnopolskim miesięcznikiem, który wychodzi w Nowym Sączu. Jego nakład to 17 tys. egzemplarzy. Miesięcznik sprzedaje się także wśród Polonii w Niemczech, Francji, Rzymie, epizodycznie czytany jest także w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

ks. prof. Michał Heller.   ks. prof. Michał Heller.
Grzegorz Brożek /Foto Gość

Podczas gali Nagrodę Specjalną otrzymał tarnowski kapłan ks. prof. Michał Heller, kosmolog, laureat Nagrody Templetona. Laureatem nagrody w kategorii „Promocja godności człowieka” zostało Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” Totusa otrzymał Piotr Pałka. Warto nadmienić, że kompozytor ten jest autorem jednej z melodii hymnu V Synodu Diecezji Tarnowskiej, śpiewanego w wielu kościołach naszej diecezji.

Alternatywna melodia do hymnu "Za Chrystusem", muz. P.Pałka
Synod Tarnow

W kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka” nagrodę otrzymała Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama