Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Anna

Matka Samuela typem Maryi - Matki pełnego zawierzenia Bogu.

Anna jako prefiguracja Maryi

Jak zauważają egzegeci, analizujący dwa pierwsze rozdziały Ewangelii Łukasza w świetle historii Anny - matki Samuela, można dostrzec pewne punkty styczne, które czynią z Anny prefigurację Maryi - Matki Zbawiciela. Wynika to z zamierzonego celu Ewangelisty Łukasza, który komponując opis dziecięctwa Jezusa obficie korzystał z biblijnej historii Samuela. W tym kontekście ks. Antoni Tronina stwierdza nawet, że „liczne paralelizmy scen wskazują na literacką zależność i typologię zamierzoną przez Łukasza”. Zestawiając poszczególne wydarzenia z życia Anny i Maryi, można wyróżnić zatem następujące elementy wspólne:          

Elkana i Anna po uproszeniu narodzin Samuela udali się do sanktuarium w Szilo, aby oddać swe dziecko na służbę Bogu (zob. 1 Sm 1,19-28).

Józef i Maryja udali się do świątyni w Jerozolimie, aby złożyć w ofierze Dziecię Jezus, poczęte za sprawą Ducha Świętego (zob. Łk 1,35; 2,22-24.27).

Heli pobłogosławił rodziców Samuela, kiedy przybyli do sanktuarium w Szilo z coroczną ofiarą (zob. 1 Sm 2,20).

Starzec Symeon pobłogosławił Rodziców Jezusa w świątyni jerozolimskiej (zob. Łk 2,34).

U wejścia do Namiotu Spotkania posługiwały kobiety (zob. 1 Sm 2,22).

Prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, która jako wdowa od lat służyła Bogu w postach i modlitwach, nie rozstawała się ze świątynią jerozolimską (zob. Łk 2,36-37).

O dorastaniu Samuela autor Pierwszej Księgi Samuela napisał: „Młody zaś Samuel rósł i coraz bardziej podobał się tak Panu, jak i ludziom” (1 Sm 2,26).

O dorastaniu Jezusa Ewangelista Łukasz napisał: „Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim” (Łk 2,40).

Anna siebie określiła mianem „służebnicy”: „Obyś darzył życzliwością twoją służebnicę!” (1 Sm 1,18; por. 1,16).

Maryja określiła siebie również mianem „służebnicy”: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38).

Imię Anna oznacza „obdarzona łaską (Ḥannāh)”

Maryja przez anioła Gabriela została określona jako „pełna łaski (kecharitōménē)”

Koleina zbieżność, jaka zachodzi pomiędzy historią Anny i Maryi, to kantyki, które obie kobiety wyśpiewały po tym, jak Bóg obdarzył je „wielkimi rzeczami”. Według powszechnej opinii egzegetów, kantyk Maryi, zwany „Magnificat”, zawiera liczne odniesienia do tekstów starotestamentalnych, w tym szczególnie do kantyku Anny:

„Raduje się me serce w Panu,

moc moja wzrasta dzięki Panu” (1 Sm 2,1).

Wielbi dusza moja Pana,

 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy (Łk 1,46-47).

„Nikt tak święty jak Pan” (1 Sm 2,2).

Święte jest Jego imię (Łk 1,49).

(1 Sm 3.9-10)

(Łk 1,48-50)

„Pan uboży i wzbogaca,

poniża i wywyższa.

Z pyłu podnosi biedaka,

z barłogu dźwiga nędzarza,

by go wśród możnych posadzić,

by dać mu tron zaszczytny” (1 Sm 2,4-8).

Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych.

Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia (Łk 1,51-53)

Z przedstawionych treści jasno wynika, że Anna może być traktowana jako týpos Maryi. Na szczególną uwagę zasługują tutaj trzy motywy, które łączą postać Anny z Maryją. Pierwszy z nich to motyw poniżenia/uniżenia, z którego wywyższa sam Bóg. Widać to wyraźnie na płaszczyźnie samego słownictwa. Anna swoją sytuację określiła jako „poniżenie (LXX: tapeínōsis)” (1 Sm 1,11). Bóg, który „poniża i wywyższa (tapeinoí kaí anypsoí)” (LXX: 1 Sm 2,7), dokonał jednak wywyższenia Anny, obdarowując ją potomstwem. Również Maryja w swoim kantyku wspomniała o własnym „poniżeniu (tapeínōsis)”, z którego wywyższył ją Bóg, który „wywyższa pokornych (hýpsōsen tapeinoús)”. To wywyższenie dokonało się dzięki temu, że zarówno na Annę, jak i na Maryję wejrzał Bóg (zob. 1 Sm 1,11[LXX]; por. Łk 1,48, gdzie pojawia się ten sam czasownik epiblépō).  Drugi motyw to określenie „służebnica (doúlē)”, które odniosła do siebie zarówno Anna (zob. 1 Sm 1,11.16.18), jak i Maryja (zob. Łk 1,38). A zatem jak służebnica Anna, którą z poniżenia wywyższył Bóg poprzez obdarowanie ją potomstwem, tak również służebnica Maryja została wywyższona ze swego poniżenia przez to, że Bóg wyniósł Ją do godności Matki Syna Bożego. Notabene, owocem wywyższenia zarówno w przypadku Anny, jak i Maryi był dar macierzyństwa. To wywyższenie mogło się natomiast dokonać dzięki całkowitemu zaufaniu i zawierzeniu się Bogu każdej z niewiast. Stąd też Bóg dla obu stał się źródłem prawdziwej radości (zob. 1 Sm 2,1; por. Łk 1,47).

Trzeci motyw łączący Annę z Maryją to ich potomstwo, które przyszło na świat w „cudownych okolicznościach”. W przypadku Anny było to „wejrzenie” i okazanie litości przez Boga, który obdarzył ją darem płodności. W przypadku Maryi natomiast poczęcie Jej Syna dokonało się bez udziału męża, dzięki temu, że Duch Święty zstąpił na Nią i moc Najwyższego Ją osłoniła (zob. Łk 1,35). Należy zaznaczyć, że zarówno syn Anny, jak i Syn Maryi mieli odegrać istotną rolę: Samuel - w dziejach narodu wybranego; Jezus - w dziejach całej ludzkości.

Wymiar prefiguracji można dostrzec także w samym imieniu Anna, co oznacza „obdarzona łaską (Ḥannāh)”. W tym kontekście Anna jawi się jako zapowiedź Maryi, czyli „tej, która została przepełniona łaską (kecharitōménē)” przez Boga.  

« 1 2 3 4 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl