Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ksiądz Władysław Grych i ksiądz Aleksander Piszczek

W październiku - Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym - zapraszamy do codziennej modlitwy za tarnowskich misjonarzy.

Papież Franciszek ustanowił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. "Gość Tarnowski" włącza się w przeżywanie tego czasu, zapraszając Czytelników do modlitwy różańcowej za tarnowskich misjonarzy.

Na trzech kontynentach pracuje 56 księży i jedna osoba świecka. Codziennie, przez cały październik, przypominamy sylwetki ambasadorów wiary Kościoła tarnowskiego, prosząc o modlitwę w ich intencji.

Dziś przywołujemy dwóch tarnowskich misjonarzy pracujących w kraju, z którego pochodzi papież Franciszek, czyli w Argentynie. Są nimi ks. Aleksander Piszczek i i ks. Władysław Grych. Obaj na misje do Argentyny wyjechali jednego dnia, 24 czerwca 1980 roku

Ksiądz Aleksander Piszczek urodził się 24 lutego 1944 roku. Pochodzi z par. pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Wyświęcony został w 1971 roku. Dziewięć lat później wyjechał do pracy duszpasterskiej w Argentynie.. Jest proboszczem par. pw. MB Fatimskiej i kustoszem sanktuarium Fatimskiej Pani w Santa Rosa, w diecezji Santa Rosa.

Ksiądz Władysław Grych i ksiądz Aleksander Piszczek   Ks. Piszczek w czasie tegorocznej procesji Bożego Ciała w Santa Rosa. Facebook

W styczniu 1982 roku, objął parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Santa Rosa, w diecezji o tej samej nazwie, rozpoczynając w ten sposób z ks. Władysławem długą obecność księży tarnowskich w tym lokalnym Kościele. Rok 1982 uważany jest praktycznie za początek parafii, gdyż ks. Aleksander zastał tylko salon zaadaptowany na kaplicę. Tu więc wybudował kościół, sanktuarium fatimskie. Jego obecna parafia jest jedną z ośmiu w mieście i liczy około 20 tys. mieszkańców. W październiku 1999 roku figura Maryi została ukoronowana. Dokonał tego miejscowy biskup Fidel Brédice. Ks. Aleksander wybudował też na obrzeżach parafii kościół pw. Ducha Świętego – pisał o misji ks. Aleksandra ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.

Ksiądz Władysław Grych i ksiądz Aleksander Piszczek   Kościół pw. MB Fatimskiej, który wzniósł ks. Piszczek. Facebook

Ksiądz Władysław Grych urodził się 3 czerwca 1947 roku. Pochodzi z parafii Straszęcin. Święcenia także, jak ks. Aleksander, przyjął w 1971 roku. W Argentynie pracuje od 1980 roku.

Ksiądz Władysław Grych i ksiądz Aleksander Piszczek   Ks. Władysław Grych. Facebook

Początki ks. Władysława Grycha były podobne jak ks. Aleksandra. Przez pół roku pracował w Rosario, rok w Paso de los Libres. Od 1982 roku rozpoczął posługę w Santa Rosa w parafii pw. Matki Bożej z Luján. W latach 1990-1995 próbował odkryć swe powołanie w zakonie franciszkanów. Dwa ostatnie lata jako franciszkanin spędził w Urugwaju. W La Pampa przebywał od 1995 roku, gdzie początkowo zajmował się głoszeniem rekolekcji, a później objął parafię w Colonia Barón – opisuje ks. Czermak.

Później popadł w kłopoty zdrowotne, odsunął się od aktywnego życia kapłańskiego. W 2017 roku powrócił do Santa Rosa. W 2018 roku przeszedł na emeryturę i poświęca się pisaniu, po hiszpańsku, książek z dziedziny duchowości.

Ksiądz Władysław Grych i ksiądz Aleksander Piszczek   Okładka jednej z książek napisanych przez ks. Grycha. Facebook

Zapraszamy do modlitwy za ks. Aleksandra Piszczka i ks. Władysława Grycha. Zachęcamy także do włączenia się w naszą modlitewną inicjatywę "Jesteście otoczeni"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama