Nowy numer 04/2020 Archiwum

Młodzi biegną, ale to dorośli znają kierunek

Fajerwerkami nie da się utrzymać młodych w Kościele, ale modlitwą, Eucharystią, świadectwem życia dorosłych.

Plusem mojej posługi jest to, że uczę w szkole i mam kontakt z młodymi, których mogę zachęcać do uczestnictwa w grupie, przypominać o spotkaniach, animuję też całą grupę dzięki mediom społecznościowym. Zasadą tworzenia grupy młodzieżowej, jednej z wielu w parafii, jest budowanie całej wspólnoty jako rodziny rodzin. Jeśli się tę zasadę właściwie zaaplikuje, nie będzie tak, że jakaś grupa będzie sobie żyła, działała obok parafii, lecz wewnątrz niej i dla niej.

W parafialnej wspólnocie chodzi o to, by zharmonizować działania wszystkich. Młodzi wnoszą do tej harmonii radość, entuzjazm, które odmładzają całą wspólnotę. Z drugiej strony mówi się, że młodzi biegną, ale to dorośli znają kierunek. Stąd zawsze ważne jest to, by nie tylko dorośli budowali się dobrą młodzieżą, stojącą blisko ołtarza, aktywną w liturgii, współdziałającą w różnych akcjach i dziełach, ale także młodzi widzieli w dorosłych zaangażowanych w inne grupy parafialne swoją przyszłość, żeby później jako dorośli znaleźli w nich swoje miejsce w Kościele.

Fajerwerkami nie da się utrzymać młodych w Kościele, ale modlitwą, Eucharystią, świadectwem życia dorosłych. Łatwiej o „fajne” akcje, trudniej o wierność, która kosztuje wiele więcej. W animowaniu młodych do budowania parafii ksiądz nie może ich zastępować, lecz wydobywać z nich ich talenty, zdolności, charyzmaty dla służby całej wspólnocie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama