Nowy numer 9/2021 Archiwum

Tuchów. Józef dla Maryi w 115. rocznicę Jej koronacji

Biskup Leszek Leszkiewicz dokonał poświęcenia dzwonu w tuchowskiej bazylice.

Uroczystość odbyła się 1 listopada we Wszystkich Świętych. Nowy dzwon "Święty Józef" został przetopiony ze starego, pochodzącego z 1924 roku, który niedawno pękł.

Jak głosi napis zamieszczony na dzwonie, odlano go na nowo "na większą chwałę Bogu i cześć Maryi w 115. rocznicę Jej koronacji w cudownym obrazie. Dzwon ten ufundowali wierni i czciciele Matki Bożej Tuchowskiej. Tuchów 2 X 2019".

Właśnie wtedy, 2 października, minęła 115. rocznica koronacji cudownego obrazu. Jego koronatorem był bp Leon Wałęga. W uroczystości wzięło udział 130 tys. pielgrzymów.

- Koronacja była wielką, ważną uroczystością o znaczeniu ponaddiecezjalnym. Obecnie w ciągu roku nasze sanktuarium odwiedza 200 tys. pielgrzymów - mówił nam o. Bogusław Augustowski.

Przy sanktuarium trwają obecnie prace rewitalizujące całe otoczenie. Wymieniana jest kostka na dziedzińcu sanktuaryjnym, odnawiane jest ogrodzenie, ambity, powstają nowe większe schody. Naprawiany jest także dach bazyliki, który kilka miesięcy temu uszkodziła wichura. Prawdopodobnie wszystkie prace zakończą się przed wielkim odpustem tuchowskim 2020 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama