Nowy numer 3/2021 Archiwum

Całe to bogactwo wniósł w diecezję tarnowską

Biskup Andrzej Jeż pobłogosławił tablicę pamiątkową abp. Jerzego Ablewicza w krośnieńskiej farze.

Podczas uroczystych obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bazylice mniejszej w Krośnie biskup tarnowski Andrzej Jeż pobłogosławił tablicę pamiątkową poświęconą abp. Jerzemu Ablewiczowi, wieloletniemu pasterzowi Kościoła tarnowskiego, który w Krośnie 100 lat temu się urodził.

- Chcąc poznać ks. abp. Jerzego Ablewicza, trzeba przybyć tutaj, do Krosna. Został ukształtowany przez Kościół przemyski, przez rodzinę i miasto rodzinne. Całe to bogactwo wniósł w diecezję tarnowską - powiedział biskup Andrzej Jeż.

Hierarcha przywołał również m.in. fragment książki Jana Pawła II "Wstańcie, chodźmy!", w której papież Polak pisał o diecezji tarnowskiej i przemyskiej jako tych, które w stali światowej wydają największą liczbę powołań.

"W diecezji tarnowskiej długie lata był ordynariuszem mój przyjaciel, arcybiskup Jerzy Ablewicz. Wywodził się z Przemyśla, z duchowego dziedzictwa św. Józefa Pelczara. To pasterze, którzy stawiali bardzo wysokie wymagania, najpierw sobie, a potem swoim księżom i klerykom. Sądzę, że tu tkwi tajemnica wielości powołań w tych diecezjach. Młodych pociągają wymagania i wysokie ideały" - cytował bp Andrzej Jeż.

Tablicę upamiętniającą abp. Jerzego Ablewicza odsłonili jego kuzyni - Maria Bielska i Adam Ekiert. Wykonał ją artysta rzeźbiarz Andrzej Samborowski-Zajdel.

Więcej na temat uroczystości przeczytasz TUTAJ.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama