Szlachetna Paczka czeka na darczyńców, którzy odmienią czyjeś życie. Już 16 listopada zostanie otwarta baza rodzin w potrzebie.
Pani Mariola zawsze żyła skromnie w małej wsi z mężem i dwójką dzieci. Z dala od świata, ale razem. Najpierw zmarł mąż i to był pierwszy cios. Kiedy już się po nim podnosiła nadszedł kolejny - w wypadku zginął syn.
Tragedia, z którą trudno jest dalej żyć. Ale ona żyła. Wtedy zachorowała córka. Jak się okazało śmiertelnie. Wiele osób odebrałoby sobie życie, albo rozpiło, czy trafiło do szpitala z depresją. Ale nie pani Mariola - ona zajęła się wnuczką osieroconą przez syna. Musiała. Wychowała ją, dzisiaj dziewczyna jest już pełnoletnia i samodzielna. A pani Mariola znowu sama. Przyzwyczaiła się. Sama rąbie drewno i plewi w ogródku. Jest dumna ze swojej zaradności. Z mieszkania już mniej - stare piece kaflowe, butwiejąca drewniana podłoga w kuchni. Dziurawe garnki, w których ciężko gotować. No i ten opał…zapożycza się już w sierpniu, żeby go kupić. Kredyt spłaca przez cały rok - do lipca. Co miesiąc płaci 300 złotych, zostaje 260, czyli mniej niż 10 złotych na dzień. Ta i wiele innych historii już wkrótce zostanie ujawniona w Bazie Rodzin Szlachetnej Paczki, która zostanie opublikowana 16 listopada.
- W całej Małopolsce otworzyliśmy w tej edycji 52 rejony, które prężnie działają i starają się dotrzeć do najbardziej potrzebujących rodzin w naszym województwie. Nadal jednak potrzebujemy nowych wolontariuszy, którzy włączą się w poszukiwanie darczyńców I w przygotowanie paczek dla rodzin - mówi Natalia Daniłow, koordynatorka ds. promocji.
Jedną z wolontariuszek, działającą w Szlachetnej Paczce od czterech lat, jest Angelika Galik. - 6 lat temu moja rodzina była jedną z rodzin, która otrzymała pomoc w projekcie. Wtedy postanowiłam odwdzięczyć się za to i zostałam wolontariuszem i tak było przez kilka lat. W tym roku postanowiłam zostać liderem, ponieważ lubię wyzwania - mówi Agelika, obecnie liderka SP. Wolontariat pomaga jej zapomnieć o swoich problemach i skupić się na innych. - W wolontariacie urzeka mnie działanie z innymi osobami, ponieważ w Szlachetnej Paczce nie jesteśmy sami mamy sztab ludzi od drugich wolontariuszy aż do naszych koordynatorów czy szefów. Wolontariat w Szlachetnej Paczce daje mi możliwość rozwoju. Dzięki Szlachetnej Paczce stałam się bardziej odważna i otwarta na innych, umiem gospodarować swoim wolnym czasem i planować każde działanie - dodaje liderka.
W ubiegłym roku w województwie małopolskim wolontariusze Szlachetnej Paczki pomogli 1774 potrzebującym rodzinom działając w 72 rejonach. - W tym roku potrzebujemy znaleźć jeszcze ponad 400 osób, które będą chciały czynić dobro w Tarnowie, ale i w takich miejscowościach jak: Brzesko i okolice, Gródek nad Dunajcem, Limanowa, Powiśle Dąbrowskie, Tarnów, Tuchów, Uście Gorlickie, Żegocina, Dębica i Mielec - wylicza Natalia Daniłow.
Szkolenie wolontariuszy w Tarnowie.Warto wspomnieć, że 16 listopada o godz. 12 ulicami Krakowa przejdzie Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, aby ogłosić całej Polsce, że zostaje otwarta Baza Rodzin. Od tego dnia na stronie www.szlachetnapaczka.pl każdy będzie mógł przeczytać wzruszające historie, wybrać jedną z nich i stworzyć PACZKĘ - prezent, który pozwoli stworzyć nową, lepszą historię rodzinie.
Przez trzy tygodnie bohaterowie historii będą czekać na swojego darczyńcę - osobę, która zdecyduje się odmienić los rodziny i ze wsparciem wolontariusza przygotuje PACZKĘ. 7 i 8 grudnia odbędzie się Finał Szlachetnej Paczki. W ten wyjątkowy weekend prezenty zostaną przekazane rodzinom, aby tym razem bez zmartwień i trosk mogły przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.
- W tym miejscu chciałabym serdecznie zaprosić Państwa do wspólnego świętowania otwarcia Bazy Rodzin. Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości rozpoczniemy o godz. 12 na plantach przy przejściu podziemnym, obok Teatru Słowackiego. Następnie przejdziemy ulicą Floriańską, przez rynek, aby ulicą Grodzką dojść do placu św. Idziego. Obecni będą nie tylko wolontariusze, ale także darczyńcy, przyjaciele Paczki i Akademii. Towarzyszyć będzie nam min. Orkiestra Reprezentacyjna AGH. W dużej mierze właśnie od tego dnia zależy, czy uda nam się znaleźć Darczyńców dla wszystkich włączonych rodzin w tej edycji - mówi Natalia.