To już dziś w WSD w Tarnowie o godz. 18 spotkanie z trzema naukowcami - ks. Hellerem, ks. Pabjanem i ks. Maziarką - pod wspólnym tytułem: "Człowiek w ewoluujacym wszechświecie. Teologia i nauka".
Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 listopada w auli WSD w Tarnowie. Rozpocznie się o godz. 18. Jego organizatorami są zarówno Wyższe Seminarium Duchowne, jak i krakowskie wydawnictwo Copernicus Center Press, które wydaje książki bohaterów tego spotkania. W foyer będzie można kupić wydawnictwa, a po spotkaniu uzyskać autografy autorów.
Plakat tarnowskiego spotkania, które odbędzie się 21 listopada w auli WSD w Tarnowie o godz. 18. CCPressKanwą tematyczną spotkania będą trzy książki, które właśnie zostały wydane.
Pierwszą z nich jest pozycja ks. prof. Michała Hellera "Teologia i nauka niekoniecznie tylko na jednej planecie". "Gdy w gronie ludzi niezaangażowanych religijnie pada słowo »teologia«, natychmiast pojawia się pytanie: czy obecnie, wobec jej notorycznego konfliktu z nauką, można jeszcze mówić o teologii, która w jakimś racjonalnym sensie byłaby partnerką innych nauk? Nawet jeżeli pytanie to nie zostaje wypowiedziane głośno, zawisa w powietrzu jako drążąca wątpliwość. Nie znaczy to jednak, że wszelkie polemiki ustały: zdaniem jednych, konflikty między teologią a nauką polegają wyłącznie na nieporozumieniach metodologicznych; zdaniem innych, dotykają istoty rzeczy i kompromitują teologię. Tak czy inaczej, istnienie konfliktów jest faktem historycznym. I zapewne pozostaną one z nami do końca dziejów zarówno nauki, jak i teologii" - pisze ks. Heller.
Okładka najnowszej książki ks. prof. Hellera. CCPressW książce podejmuje refleksję nad teologią i teologią nauki. Próbuje m.in. pokazać relacje tej drugiej z interpretowaniem dogmatów. Pisze o teologicznych obrazach świata, pisze o teologii nauki jako aksjologii nauki. Wszystko w syntetyczny, trudny, choć klarowny sposób.
"Ta książka jest nie tylko o tym, czy nasza teologia obowiązuje wyłącznie na naszej planecie, czy też ma wymiar kosmiczny, ale jeżeli teologia nie stawi czoła i temu zagadnieniu, to zmarginalizuje się już tu, na Ziemi. Naukowy obraz świata musi być naturalnym środowiskiem teologii" - pisze ks. Heller.
Drugą z książek, wokół których odbywać się będzie rozmowa, jest "Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła" ks. dr. hab. Tadeusza Pabjana. Jeśli Bóg istnieje i jeśli - jak na Boga przystało - jest dobry i wszechmocny, to zło obecne w stworzonym przezeń świecie staje się zagadką, która bezwzględnie domaga się wyjaśnienia. Czy dobry i zarazem wszechmocny Bóg w ogóle może pozwalać na zło? A jeśli pozwala, to czy na pewno jest dobry, i czy na pewno jest wszechmocny? Zapewne próbę odpowiedzi na te pytania podejmie autor na spotkaniu w auli WSD w Tarnowie.
Trzecia książka, która będzie kanwą dyskusji, to praca zbiorowa pod redakcją ks. dr. Tomasza Maziarki "Powstanie człowieka w ujęciu interdyscyplinarnym". Aby wyrobić sobie pogłębioną wizję powstania człowieka, trzeba odwołać się do osiągnięć wielu nauk. Niniejsza pozycja jest próbą komplementarnego spojrzenia na problem powstania istot ludzkich z punktu widzenia nauk przyrodniczych, filozofii i teologii. Wśród autorów znane nazwiska: Ewa Bartnik, Wojciech P. Grygiel, Michał Heller, Janusz Królikowski, Janusz Lemański, Tomasz Maziarka, Wioletta Nowaczewska, Tadeusz Pabjan, Grzegorz Strzelczyk, Damian Wąsek.