W wigilię wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, z ludźmi mediów z diecezji spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Komisji ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
- Kiedy pozwalałem sobie kierować do Państwa zaproszenie na dzisiejsze spotkanie, przyszło mi do głowy, że słowniki antonimów mają kłopot ze słowem mizantrop, czyli odludek. Przeciwieństwem mizantropa jest dziennikarz. Bo dziennikarstwo jest z ludzi, dla ludzi, o ludziach, z ludźmi. Esencją dziennikarstwa jest spotykanie się, rozmawianie - mówił ks. dr Andrzej Turek, przewodniczący Komisji ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Przypomniał, że temu noworocznemu spotkaniu przyświecają zasadniczo trzy cele. Pierwszy z nich to po prostu pobyć ze sobą, bo tak tworzy się historia. Papież Franciszek w orędziu na Dzień Środków Masowego Przekazu napisał, że „każda historia pochodzi z życia, ze spotkania z drugą osobą”. Po drugie celem spotkania jest przypomnieć sobie o wzniosłości dziennikarskiej misji: być wiernym wartościom, starć na straży, bronić człowieka prostego. Umocnić się w swej misji. - Po trzecie chcemy pójść w kolejny rok naszej pracy z błogosławieństwem biskupa i świadomością wsparcia św. Franciszka Walezego, naszego patrona - mówił ks. dr Andrzej Turek.
W spotkaniu wzięło udział ponad 30 żurnalistów reprezentujących telewizję, radio, prasę, jak i media internetowe. Obecni byli także twórcy parafialnych witryn internetowych, którzy zostali wyróżnieni w konkursie na najlepszą parafialną stronę internetową.
- Z pracą w mediach wiąże się wielka odpowiedzialność - przypomniał bp Andrzej Jeż. Grzegorz Brożek /Foto Gość- Patrząc na was można powiedzieć, że media są młode. Młodość to nie jest kwestia wieku, ale to pasja i misja. Druga rzecz to, że patrzycie na świat oczami idealizmu, nie zniekształconymi jakimś koniunkturalizmem. Trzecie to wrażliwe serce na człowieka, na Boga - mówił ks. prof. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie, delegat Biskupa Tarnowskiego ds. Mediów. Zawrócił uwagę, że niezależnie od miejsca aktywności zawodowej, warto zachować profesjonalizm. - Błędem jest podział na media wielkie, a zatem profesjonalne i małe, amatorskie. Podział idzie zupełnie gdzie indziej. Profesjonalizm to jest, to myśl Jana Pawła II, etyczność działania. To działanie zgodne z wartościami. Jan Paweł II wymieniał cztery: prawda, odpowiedzialność, wolność i sprawiedliwość. Znajomość warsztatu to świetna rzecz, to podstawa, ale profesjonalnymi ludźmi mediów stajemy się, jeśli działamy etycznie - dodał.
W imieniu ludzi mediów głos zabrała Klaudia Tarczoń z portalu Synaj.tv. - Chcemy być lustrem odbijającym nadzieję. Chcemy mówić o tym co dobre, dostrzegać dobro w drugim człowieku. Dziękujemy, że ksiądz biskup jest z nami na tej drodze. Dziękujemy za przypominanie o znaczeniu wypowiadanego słowa - mówiła.
Biskup Andrzej Jeż podkreślił, że dziennikarze, dziennikarstwo bardzo mocno kształtują różne obszary życia społecznego. - Media wpływają na wielkie przemiany na różnych płaszczyznach: duchowej, religijnej, społecznej, politycznej, ekonomicznej, międzynarodowej. Zwłaszcza nowe media dają olbrzymie możliwości, stąd odpowiedzialność, aby kształtować społeczeństwa w wolności, w oparciu o prawdę - mówił bp Andrzej Jeż. Podziękował także za realizowany w mediach przekaz życia diecezji. - Wdzięczy jestem szczególnie za propagowanie idei V Synodu Diecezji Tarnowskiej - dodał.
Spotkanie było okazją także do kolędowania, które poprowadził sądecki, dziecięcy zespół „Promyczki”.