GN 43/2020 Archiwum

W pięknym Pustkowie koło Dębicy

To tytuł filmu dokumentalnego opowiadającego historię hitlerowskiego obozu pracy przymusowej. Obejrzały go wczoraj setki osób.

Projekcja filmu "W pięknym Pustkowie koło Dębicy" odbyła się w niedzielę 9 lutego w domu kultury w Pustkowie-Osiedlu. Przyszły go obejrzeć setki osób. Wielu z nich podkreślało, że historia hitlerowskich obozów w Pustkowie jest mało znana.

W filmie wypowiadają się miejscowi historycy i regionaliści - Tomasz Czapla, Mirosław Kusibab, Jacek Flis, Marian Matkowski, a także jeszcze żyjący byli więźniowie obozów w Pustkowie - Stanisława Imiołek, Stanisław Szuro z Krakowa oraz Kazimierz Rzucidło z Rzeszowa.

W projekcji filmu wzięła udział reżyser filmu Paulina Ibek oraz jego producent Maciej Dźwigaj. Film na niedzielnym pokazie w Pustkowie obejrzała również była więźniarka obozu pani Aleksandra Mycek. Opowiedziała zebranym swoją obozową historię. Trafiła tam, mając 14 lat i pracowała w nim 4 miesiące. Udało się jej zbiec z grupą innych więźniów. To był czas, kiedy do Pustkowa zbliżał się już front radziecki.

Zobacz zwiastun filmu

W pięknym Pustkowie koło Dębicy... Zwiastun.
Podkarpackie Film

Niemiecki obóz pracy przymusowej w Pustkowie powstał jesienią 1940 r. Składał się z części: dla Żydów (od października 1940 r. do 23 lipca 1944 r.), dla jeńców radzieckich (od października 1941 r. do lutego 1942 r.) i obozu karnego dla Polaków (od września 1941 r. do 27 lipca 1944 r.). Więźniowie karczowali tu lasy, budowali obiekty wojskowe i drogi. Z powodu nieludzkiego traktowania, chorób i głodu masowo umierali. Codziennie rozstrzeliwano i wieszano tu ludzi. Ich zwłoki palono na pobliskim wzgórzu, które od tego czasu nosi nazwę Góra Śmierci. Szacuje się, że zginęło tu blisko 15 tysięcy ludzi - głównie Żydów, Polaków i Rosjan.

Pamięć o tysiącach tych ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także wypowiadają się w dokumencie.

Trzeba wiedzieć, że od wielu już lat na Górze Śmierci odbywają się uroczystości religijno-patriotyczne, by oddać hołd wszystkim rodakom walczącym w okresie okupacji hitlerowskiej o niepodległość ojczyzny, a także upamiętnić więźniów różnych narodowości przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy w Pustkowie. Co roku w tych uroczystościach udział biorą byli więźniowie obozu. Jest ich coraz mniej.

35-minutowy film powstał dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podkarpackiego w ramach cyklu Podkarpacka Kronika Filmowa 2019. Jego premiera odbyła się 30 stycznia tego roku w Rzeszowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama