Nowy numer 4/2023 Archiwum

Nie wiedziałam, że w Kościele to wszystko jest takie prawdziwe, że to działa!

28 lutego kandydaci do bierzmowania z parafii Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy rozpoczęli rekolekcje w ramach programu "Młodzi na Progu".

To pierwsze tego typu rekolekcje, w których wzięło udział 97 osób.

W Domu Rekolekcyjnym Sióstr Kanosjanek w Gosławicach znakomitą atmosferę budowały zarówno wielkie oczekiwania uczestników, jak i troska opiekunów o to, by każdy nie tylko czuł się dobrze, ale mógł rzeczywiście spotkać się z Bogiem.

Nad wszystkim czuwali ks. dr Michał Dąbrówka - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ks. Piotr Turek - neoprezbiter i katecheta dębickiej "Piątki" oraz Aleksandra Małochleb - koordynator programu MnP w naszej diecezji. Wsparli ich nie tylko animatorzy grupy młodzieżowej "Krzyżacy", działającej przy dębickim "Krzyżu", lecz także doświadczeni członkowie programu oraz rodzice uczestników.

Z relacji młodych wiemy, że ten czas autentycznie wstrząsnął ich życiem. - Nie wiedziałam, że w Kościele to wszystko jest takie prawdziwe, że to działa - mówi jedna z uczestniczek. Niewątpliwie najważniejszym czasem tych dni była sobotnia spowiedź, do której młodzież przystąpiła, jak do "pospolitego ruszenia". Były łzy radości i wzruszeń po szczerym oddaniu Jezusowi swoich zranień, popełnianych błędów.

Ks. proboszcz Andrzej Surowiec bardzo popiera metody programu MnP w przygotowaniu do bierzmowania, a liczne przybycie kapłanów do pomocy w konfesjonale i modlitwie tylko potwierdziło zrozumienie konieczności pracy z młodzieżą w podobnym stylu. Dyrektor szkoły podstawowej nr 5 w Dębicy Wiesław Broda to entuzjasta pracy z młodzieżą, co przełożyło się na konkretne wspieranie tej inicjatywy, za co młodzież jest mu bardzo wdzięczna.

Pytaliśmy młodych o uwagi wobec prowadzących, animatorów składających świadectwa. - Jesteście niesamowici i odważni. Dzięki waszym wyznaniom bardziej uwierzyłam w siebie i wyznałam wszystkie swoje grzechy mimo ogromnego stresu, strachu i wstydu. Dziękuję wam wszystkim po kolei. Jesteście bardzo motywujący i wspaniali - mówiła pod ich adresem jedna z uczestniczek. 

Cieszy także żywa reakcja rodziców. - Dziękuję za wspaniałe rekolekcje. Moja córka jest zachwycona, a ja cieszę się, że mogła tak inaczej, to znaczy lepiej, przeżyć te trzy dni - mówi pani Ewelina, mama jednej z uczestniczek.

13 marca o godz. 18 młodzi przyjmą sakrament bierzmowania z rąk abp. Henryka Nowackiego. W przeżywaniu tej uroczystości pomoże chór parafialny, w którym śpiewają m.in. rodzice kandydatów do bierzmowania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy