Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II od 5 lat organizuje uroczyste akademie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Uroczystą akademię poświęconą żołnierzom wyklętym w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim zorganizowano 10 marca. Był to czas oddania czci niezłomnym, ale i zgłębiania wiedzy na ich temat, a musimy pamiętać, że w zbrojnym podziemiu działało od 120 do 180 tysięcy polskich żołnierzy.
Ponadto szkoła zorganizowała konkurs historyczny i plastyczny dla uczniów. W II Szkolnym Konkursie Historycznym Żołnierze Wyklęci - Cześć Waszej Pamięci zwyciężyli:
Wyróżnienie zdobyli: Dawid Jarosz kl. VII a i Julian Pleban kl. VII a.
Natomiast w II Szkolnym Konkursie Plastycznym Żołnierze Wyklęci - Cześć Waszej Pamięci nagrodzeni zostali:
Wszyscy uczestnicy konkursu historycznego oraz plastycznego otrzymali książki opowiadające o losach Żołnierzy Niezłomnych.
W szkolnym korytarzu ponadto prezentowana jest wystawa pt. "Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963". Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się loteria historyczna.
Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był udział w III Szkolnym Biegu Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowy medal.
- Inicjatywy zorganizowane w naszej szkole z tej okazji pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie - tłumaczą odpowiedzialne za projekt panie Barbara Żala i Małgorzata Chmura, dziękując wszystkim, którzy go wsparli.