Nowy numer 38/2022 Archiwum

Ważne dla seniorów. Miłosierdzie w czasach epidemii (AKTUALIZACJA)

Przed koronawirusem powinny się chronić zwłaszcza osoby starsze. Gdzie i jaką pomoc znajdą?

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zgodnie z rekomendacją Rady Stałej Episkopatu Polski udzielił dyspensy m.in. osobom starszym od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29 marca br.

"Ten Wielki Post przybrał dodatkowy charakter umartwienia. Starajmy się przeżywać nasze obawy i lęki łącząc je z brzemieniem krzyża Jezusa Chrystusa" - pisze biskup.

Z treścią komunikatu można się zapoznać w artykule Diecezja. Komunikat Biskupa Tarnowskiego. Znajdują się w nim również wskazania, jak wykorzystać duchowo ten czas.

Czytaj także dekret Biskupa Tarnowskiego w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. TO WAŻNE:

 

Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego z dnia 11 marca czasowemu zawieszeniu działalności podlegać powinny wszystkie kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku i inne nieformalne grupy seniorów.

W związku z pandemią koronawirusa Urząd Miasta Tarnowa uruchomił całodobowy telefon dla seniorów, pod którym osoby starsze uzyskają informację o zalecanych sposobach zachowania się w zaistniałej sytuacji oraz możliwych formach pomocy.

Ważne dla seniorów. Miłosierdzie w czasach epidemii

Ponadto od poniedziałku, 16 marca, dzwoniąc pod numer telefonu 14 650 50 60, seniorzy (70+) z terenu Tarnowa mogą uzyskać bezpłatną pomoc w realizacji zakupów podstawowych środków żywnościowych, higienicznych oraz leków.

Akcja „EMES DLA SENIORÓW” to inicjatywa firmy EMES i Partnerzy i dotyczy seniorów zamieszkałych w granicach administracyjnych Tarnowa.

Pracownicy firmy w godzinach 8.00–17.00 będą dostarczać pod wskazany adres zamówione towary. Realizowane będą zakupy artykułów pierwszej potrzeby, dokonywane w tarnowskich dyskontach, a także pomoc w zakupie leków na receptę.

"Dla uniknięcia nieporozumień oraz wyeliminowania mało śmiesznych żartów, podczas każdego zamawiania zakupów trzeba będzie podać swój numer telefonu w celu potwierdzenia zamówienia. Rozliczenie zakupów odbywać się będzie w formie gotówkowej po ich dostarczeniu na podstawie dołączonego paragonu fiskalnego" - informuje firma.

Ważne dla seniorów. Miłosierdzie w czasach epidemii (AKTUALIZACJA)  

Centrum Zdrowia Tuchów przypomina, że osoby starsze, w trakcie i po leczeniu onkologicznym, chore na astmę i POCHP oraz inne osoby o obniżonej odporności powinny pozostawać w domu oraz ograniczyć wizyty w miejscach szczególnie uczęszczanych (np. w: galeriach handlowych, przychodniach, kościołach czy aptekach).

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem, ponad 30 poradni specjalistycznych należących do Centrum Zdrowia Tuchów uruchomiło możliwość udzielenia porady lekarskiej przez telefon. Udzielają ich nie tylko lekarze rodzinni, ale także specjaliści. Dzięki  teleporadzie można otrzymać: zalecenia lekarskie, e-zwolnienie, e-receptę, a jeżeli jest to konieczne sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Ważne dla seniorów. Miłosierdzie w czasach epidemii (AKTUALIZACJA)   Dzięki teleporadzie można otrzymać: zalecenia lekarskie, e-zwolnienie, e-receptę, a jeżeli jest to konieczne sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Marek Kołdras /Centrum Zdrowia Tuchów

Teleporadę w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej w Centrum Zdrowia Tuchów można uzyskać codziennie w godzinach 18:00 – 08:00 oraz weekendy i święta całodobowo pod numerem telefonu 14 65 35 288.

Naprzeciw potrzebom seniorów i osób samotnych w zaistniałej sytuacji wychodzi gmina Rytro. Zabezpieczyła w gotowości samochód, transport dla osób starszych i zarazem samotnych, którym nie ma kto zrobić zakupów czy pomóc w razie ewentualnej konieczności dojazdu do apteki czy innych niezbędnych załatwień. By skorzystać z tej formy pomocy wystarczy zgłosić taką potrzebę telefonicznie, dzwoniąc do Urzędu Gminy Rytro pod numer 18 446 90 40 lub 18 446 90 51. Szczegółowe informacje na temat tej formy pomocy mają zostać przekazane radnym i sołtysom już na najbliższej sesji, w poniedziałek 16 marca.

Z podobną pomocą wychodzą w kierunku osób starszych także parafie. "Seniorzy, w razie problemów z codziennymi zakupami w sklepie lub aptece pomożemy, prosimy o kontakt. Jesteśmy Kościołem" - apeluje grupa parafialna "Kanapowicze" z Trzciany k. Mielca.

Ważne dla seniorów. Miłosierdzie w czasach epidemii (AKTUALIZACJA)  

Ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej, zwraca się z prośbą do księży proboszczów i parafialnych zespołów Caritas o otoczenie szczególną troską osób starszych, samotnych, chorych, niepełnosprawnych przebywających w swoich domach. "Chciałbym kategorycznie zaznaczyć, że pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe. Nie wchodzi w tym przypadku w grę angażowanie dzieci czy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas" - dodaje kapłan.

Seniorzy to grupa osób, która szczególnie powinna chronić się przed koronawirusem i ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Stąd powszechne apele prezydentów miast i wójtów gmin do mieszkańców, aby zwrócili uwagę na osoby starsze i samotne z sąsiedztwa i zaoferowali im swoją pomoc na przykład w zrobieniu zakupów spożywczych czy lekarstw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy