W niedzielę nad ranem zmarł Krzysztof Penderecki

Wybitny kompozytor miał 86 lat. Pochodził z Dębicy. W Lusławicach zrealizował swoje wielkie marzenie o powstaniu Europejskiego Centrum Muzyki.

W niedzielę nad ranem zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Wychował się w rodzinie o ormiańskich i niemieckich korzeniach.

Do najwybitniejszych jego dzieł należą "Pasja według św. Łukasza", "Polskie Requiem", "Ofiarom Hiroszimy – tren" czy symfonia-oratorium "Siedem bram Jerozolimy". Z inspiracji religijnej powstały też takie utwory jak: "Psalmy Dawida", "Stabat Mater", pierwsza i druga Jutrznia, "Canticum canticorum". Po śmierci Jana Pawła II w 2005 r. na jego cześć Penderecki skomponował na orkiestrę kameralną "Chaconne – in memoria Giovanni Paolo II".

Pasja wg. Św Łukasza Krzysztof Penderecki Warsaw Boys Choir
MrJokeWBC

"Moja sztuka, wyrastając z korzeni głęboko chrześcijańskich, dąży do odbudowania metafizycznej przestrzeni człowieka strzaskanego przez kataklizmy XX wieku. Przywrócenie sakralnego wymiaru rzeczywistości jest jedynym sposobem uratowania człowieka. Sztuka powinna być źródłem trudnej nadziei" - mówił w jednym z wywiadów Penderecki.

Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Ludzkie dzieci" Alfonso Cuaróna, "Katyń" Andrzeja Wajdy oraz "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Jego wielkim marzeniem było stworzenie Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, które ziściło się w 2012 roku. Jest swoistym fenomenem na skalę kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..