Nowy numer 22/2020 Archiwum

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

To najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Jest w nim wiele przedstawień Pasji Chrystusa.

Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wynikającą z epidemii koronawirusa w Polsce, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest zamknięte dla zwiedzających aż do odwołania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by "zwiedzać" je wirtualnie.

Cenną częścią kolekcji są duże zbiory gotyckich rzeźb i malarstwa z Małopolski, reprezentującego tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Są tu również ornaty i inne tkaniny kościelne, pochodzące nawet ze średniowiecza, a także dział sztuki ludowej oraz zbiór porcelany i zegarów.

W kolekcji tarnowskiego Muzeum Diecezjalnego jest wiele przedstawień nawiązujących do Pasji Chrystusa, a wśród nich najstarszy w polskim malarstwie tablicowym cykl pasyjny – osiem scen męki Pańskiej skomponowanych na odwrocie skrzydeł tryptyku z Ptaszkowej z lat 1430–1440.

Można zobaczyć jedyny w swoim rodzaju obraz "Misericordia Domini" ze Zbylitowskiej Góry z połowy wieku XV, znany powszechnie jako "Chrystus w Studni". Ogromne wrażenie robi arcydzieło, jakim jest "Opłakiwanie Chrystusa" z Chomranic, ale także "Opłakiwanie" z Czarnego Potoku – oba obrazy pochodzą z połowy XV wieku.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie   "Opłakiwanie Chrystusa" z Chomranic (ok. 1440 r.). Beata Malec-Suwara /Foto Gość Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie   Fragment "Opłakiwania" z Czarnego Potoku (ok. 1450 r.). Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Zwróćcie uwagę na Pietę z Woli Mędrzechowskiej (ok. 1420), a także różniącą się od innych Pietę z Biecza, jak i najstarszą w tej grupie zabytków – Pietę z Wojnicza z początku XIV wieku. Znajdują się tam ponadto liczne figury Chrystusa Frasobliwego i Zmartwychwstałego.

W kolekcji muzeum znajduje się także zabytek romańskiej rzeźby – miedziany krzyżyk z Bielczy. Tego na co dzień nie można zobaczyć, nawet kiedy muzeum jest otwarte.

Zapraszamy więc do wirtualnego zwiedzania i obejrzenia filmu zrealizowanego z okazji 125. rocznicy powstania Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Znajdziecie go TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama