Nowy numer 11/2024 Archiwum

Pomoc Caritas Diecezji Tarnowskiej w czasie pandemii koronawirusa

Dyrektor CDT informuje o podejmowanych działaniach przez centralę i zespoły parafialne.

Pomoc seniorom, opieka nad przebywającymi w placówkach Caritas Diecezji Tarnowskiej, gotowość do zakupu respiratora, współfinansowanie telepomocy to m.in. działania stowarzyszenia w czasie trwającej epidemii koronawirusa w Polsce. O tym, jak konkretnie CDT pomaga potrzebującym, przeczytacie w poniższej informacji ks. Zbigniew Pietruszki, dyrektora CDT:

  1. Bezpośrednia i najważniejsza  pomoc dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na pandemię ma miejsce w parafiach. Ponad 450 (w 95% parafii) parafialnych zespołów Caritas organizuje na miarę swoich możliwości i zapotrzebowania pomoc dla seniorów w zakupie żywności, lekarstw oraz środków czystości. Zespoły współpracują z innymi organizacjami kościelnymi (np. Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Rodzin itp.) oraz samorządowymi (GOPS, MOPS, OSP itp.). W skali diecezji możemy mówić o 4-5 tys. wolontariuszy.
  2. Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz kilka parafii w diecezji (m.in. Tarnów, Nowy Sącz, Brzesko) prowadzi kuchnie, które wydają posiłki (gorące lub zimne) na wynos dla najbardziej potrzebujących.
  3. Caritas Diecezji Tarnowskiej zapewnia dach nad głową oraz posiłki dla ok. 120 bezdomnych, którzy korzystają ze schroniska oraz noclegowni, działających 24 godziny na dobę w Tarnowie.  Na tę działalność Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała wsparcie z Caritas Polska w wysokości 25 000 złotych w ramach projektu #PomocDlaSeniora. Należy podkreślić, że 90% bezdomnych to osoby starsze zaliczane do najwyższej grupy ryzyka zarażeniem koronawirusem.
  4. Caritas Diecezji Tarnowskiej zabezpiecza na bieżąco wszystkie prowadzone przez nią placówki opiekuńczo-lecznicze (6), w których przebywa na stałe ok. 200 osób z grupy najwyższego ryzyka. Troszczymy się o ich bezpieczeństwo zdrowotne, zapewniamy stałą opiekę medyczną oraz duszpasterską, zabiegamy o regularną aprowizację w środki dezynfekcji, lekarstwa oraz żywność. W ramach prowadzonej przez Caritas Stacji Opieki w Tarnowie średnio w ciągu tygodnia pomoc pielęgniarską otrzymuje 120 osób chorych.
  5. Caritas Diecezji Tarnowskiej od początku kwietnia rozpoczyna przekazywanie dla 200 seniorów z całej diecezji (ok. 30 parafii) kart przedpłaconych w ramach akcji Na codzienne zakupy prowadzonej przez Caritas Polska i Jeronimo Martins (właściciel sklepów Biedronka), która to akcja pozwoli do końca roku zaopatrywać się seniorom w produkty spożywcze oraz środki czystości w sklepach Biedronki.  W akcji tej uczestniczy też grupa wolontariuszy ze wszystkich wybranych parafii, którzy w obecnej sytuacji  (jeśli nie ma najbliższej rodziny) będą dokonywać zakupów dla seniorów.
  6. Diecezja Tarnowska udostępni swój obiekt w Starym Sączu na ewentualne miejsce kwarantanny dla osób, które będą jej wymagać. Caritas Diecezji Tarnowskiej zapewni temu obiektowi  wsparcie w zakupie środków dezynfekcyjnych oraz środków ochrony personalnej.
  7. Caritas Diecezji Tarnowskiej zakupi respirator dla jednego ze szpitali w Tarnowie, jeżeli zostanie on przekształcony w szpital jednoimienny ze względu na wzrost liczby zarażonych koronawirusem w województwie małopolskim.
  8. Diecezjalna Fundacja „Auxilium” uruchomiła specjalną linię telefoniczną Telepomoc, na której będzie można bezpłatnie uzyskać konsultację psychologiczną. Caritas Diecezji Tarnowskiej poniesie część kosztów związanych z funkcjonowaniem tego telefonu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy