Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nie mogę się wyspowiadać. Co mam zrobić?

Diecezjalna Komisja Liturgiczna i Koło Liturgiczne WSD w Tarnowie przygotowali rodzinne nabożeństwo pokutne.

W związku ze stanem epidemii nie ma możliwości swobodnego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.

Wychodząc naprzeciw pragnieniu wielu osób Diecezjalna Komisja Liturgiczna i Koło Liturgiczne WSD w Tarnowie przygotowali rodzinny rytuał pokutny.

- Głęboko w sercu mamy pragnienie i potrzebę pojednania się nie tylko z naszymi bliskimi, ale również z Bogiem. Dlatego Kościół przypomniał nam, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla uzyskania stanu łaski uświęcającej wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (KPK, kan. 916). W chwili śmierci ten rodzaj żalu może nam pomóc osiągnąć zbawienie, bo gładzi nasze grzechy, kiedy nie możemy się wyspowiadać u kapłana. Kiedy dzisiaj - wskutek epidemii - nie mamy możliwości wyspowiadania się przed kapłanem, to dzięki wzbudzeniu w sobie aktu żalu doskonałego możemy Święta Wielkanocne przeżyć w zjednoczeniu z Bogiem uzyskując stan łaski uświęcającej - czytamy w rytuale.

WIELKA ŚRODA / Wielki Tydzień A.D.2020 w Kościele Domowym / ks. Andrzej Dudek
Diecezja Tarnowska

Pomocą w osiągnięciu takiego sposobu pojednania z Bogiem w obecnej sytuacji, jest poniższa propozycja rodzinnego nabożeństwa pokutnego. - Trzeba jednak pamiętać, że jest to wyjątkowa sytuacja i kiedy stan epidemii minie i wróci codzienne życie religijne i sakramentalne, powinniśmy pójść do spowiedzi i powiedzieć kapłanowi, że chcąc być w łasce uświęcającej wykorzystaliśmy dar żalu doskonałego. Pamiętajmy, że grzechy, które przypomnieliśmy sobie w akcie żalu doskonałego i za które żałowaliśmy, muszą być wyznane wobec kapłana przy najbliższej spowiedzi - podkreślają autorzy rodzinnego nabożeństwa pokutnego.

Tekst nabożeństwa możemy pobrać w formacie pdf (poniżej) lub mobi i epub. Te formaty znajdziecie TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama