Nowy numer 22/2020 Archiwum

Święta w czasach pandemii. W sercu radość i smutek

Może dzięki temu kiedyś lepiej będziemy przeżywać Eucharystię. A jakie refleksje wzbudza w Was tegoroczna Wielkanoc?

"Bardzo tęsknimy za dawnym życiem" - pisze mała Emilka do swojego proboszcza w Błoniu ks. Piotra Barczyka. W liście opowiada, jak w jej rodzinie mijają święta, pyta, czy księdzu nie jest smutno z powodu braku ludzi w kościele, i składa życzenia. Wzruszające są słowa dziecka. Kapłan otrzymał wiele podobnych listów i telefonów od swoich parafian.

- Dziękuję moim parafianom za te słowa wsparcia. Widać w nich ogromną tęsknotę za kościołem i Eucharystią. Tę radość z poczucia bliskości z wiernymi przesłania smutek, że każdego dnia trzeba odbierać telefon i mówić, że już zajęte są miejsca w kościele i dziś już nie mogą przyjść na Mszę. Zdarza się, że ludzie przyjeżdżają i uczestniczą we Mszy, stojąc gdzieś za drzewem czy murem, by nie być widocznym - opowiada kapłan.

Zdarza się też, że pod kościół podjeżdża policja i sprawdza liczbę wiernych w kościele, albo pojawiają się ludzie z kamerą nagrywający wchodzących i wychodzących z kościoła.

- W Niedzielę Palmową nie mogłem o 7.30 odprawiać Mszy, bo mi głos zatykało z żalu, widząc tylko 5 ludzi w kościele, który zawsze był wypełniony po brzegi. Mam tylko nadzieję, że zdamy ten egzamin i będziemy kiedyś jeszcze lepiej przeżywać Eucharystię - mówi ks. Piotr Barczyk.

A jakie refleksje wzbudza w Was ta Wielkanoc? Przeżyta pewnie po raz pierwszy bez uczestnictwa w Mszy św. w kościele? Więcej w Was smutku z powodu tego braku czy radości ze Zmartwychwstania Pańskiego? Podzielcie się z nami swoim świadectwem. Swoje refleksje wyślijcie na adres: tarnow@gosc.pl. Czekamy. Pokażmy, co dzieje się po drugiej stronie ekranu transmisji Mszy św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama