Nowy numer 22/2020 Archiwum

Nie żyje "Tatar"

Urodził się w Grybowie, walczył w 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po II wojnie światowej był członkiem oddziału NSZ Jana Dubaniowskiego "Salwy", który działał m.in. koło Zakliczyna. Zmarł mjr. Józef Oleksiewicz.

W Wielką Sobotę na Dolnym Śląsku zmarł mjr Józef Oleksiewicz, "Tatar", "Groźny", "Malina", prawdopodobnie ostatni żyjący żołnierz 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Wstąpił do niego w wieku 15 lat pełnił w nim funkcję łącznika oddziału Franciszka Paszka „Kmicica”, który także pochodził z Grybowa. W Pułk „Kmicic” był dowódcą plutonu w 7. kompanii wchodzącej w skład 3. batalionu 1PSP AK.

Po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych “Żandarmeria” pod dowództwem mjr. Jana Dubaniowskiego ps. “Salwa”. Został aresztowany przez władze komunistyczne w maju 1947 roku i skazany. Do czerwca 1950 roku był represjonowany i więziony m.in. w Tarnowie, Krakowie i Jaworznie. Pod koniec lat 50. XX wieku osiedlił się na Dolnym Śląsku.

- Był ostatnim żyjącym żołnierzem oddziału NSZ „Żandarmeria” pod dowództwem mjr. Jana Dubaniowskiego ps. “Salwa” – przypomina Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. Na terenie tej gminy, w Rudzie Kameralnej, w wyniku zasadzki zginął „Salwa”. – Major Oleksiewicz z wielkim zaangażowaniem uczestniczył we wszystkich inicjatywach mających na celu krzewienie świadomości patriotycznej. W ostatnich latach uczestniczył w wydarzeniach i spotkaniach patriotycznych upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych w gminie Zakliczyn - dodaje D. Chrobak

Misją św. mjr Józefa Oleksiewicza było krzewienie patriotyzmu wśród młodzieży. Kiedy rozpoczęła się epidemia koronawirusa mówił, że najbardziej brakuje mu wyjazdów do szkół, spotkań z młodymi.

Więcej o majorze Oleksiewiczu: NAJAKTYWNIEJSZY KOMBATANT NA DOLNYM ŚLĄSKU.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama