Ilu wiernych wejdzie do kościoła?

- Boże jak to cieszy! 23 osoby i 1 ministrant na porannej Mszy świętej - pisze ks. Jakub Jasiak, wikariusz z parafii Dobra koło Limanowej.

Obowiązujące od 20 kwietnia poluzowane ograniczenia dotyczące przebywania ludzi w kościołach w zderzeniu z tęsknotą do żywego udziału w Eucharystii już przynoszą owoce.

Świątynia sanktuaryjna w Dobrej jest wielkim kościołem. Zmieściłoby się tam, nawet wziąwszy pod uwagę obowiązujący przelicznik 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, znacznie więcej wiernych, niż było dziś rano w kościele. Ale 23 uczestników porannej, pierwszej Mszy św. to piękny i - nomen omen - dobry znak.

Ilu wiernych wejdzie do kościoła?   Obraz MB Szkaplerznej w kościele w Dobrej ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Zgodnie z zarządzeniem biskupa Andrzeja Jeża proboszczowie mają policzyć powierzchnię kościołów i kaplic oraz obliczyć ilu wiernych może jednocześnie uczestniczyć w nich w Mszy św. - Kiedy tylko pojawiło się rządowe zarządzenie policzyłem tę powierzchnię i wyszło mi, że w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy na Mszy św. może być dokładnie 35 osób. Bez kapłana i asysty - mówi ks. prał. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii.

Ilu wiernych wejdzie do kościoła?   - Dziś mieliśmy rano w Dobrej 23 uczestników Mszy św. - informuje ks. Jakub Jasiak. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Interesujące zestawienie przygotował Janusz Grajcar z portalu debica24.eu. Posługując się danymi z geoportalu wziął podaną tam powierzchnię zabudowy dotyczącą świątyń (nie jest tożsama z powierzchnią użytkową, która jest najczęściej mniejsza) i dzieląc przez 15 obliczył orientacyjną, maksymalną liczbę uczestników jednostkowej Mszy św.

I tak, na przykład, z tego zestawienia (część danych opublikowały same parafie) wynika, że maksymalnie na Mszy św. może być:

1. Dębica, par. Miłosierdzia Bożego – 166 wiernych w górnym kościele, 50 w dolnym kościele

2. Dębica, par. MB Anielskiej – 73 wiernych

3. Dębica-Latoszyn – 20 osób w górnym kościele, 20 osób w dolnym kościele

4. Brzeźnica – 22 osoby

5. Paszczyna – zaledwie 9

W zestawieniu opisane są wszystkie świątynie gminy Dębica, Jodłowa, Pilzno, Żyraków, Czarna, Brzostek.

Prawdopodobnie największą pojemność w diecezji w czasach z nowym ograniczeniem ma kościół pw. bł. Karoliny w Tarnowie. Jak informuje ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz parafii, w górnym kościele jednorazowo może zgromadzić się 160 osób, ale w dolnym kościele bez mała 100.

Ilu wiernych wejdzie do kościoła?   Jeden z największych kościołów w diecezji,świątynia pw. bł. Karoliny w Tarnowie. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Podobne informacje na temat każdej parafii winniśmy móc znaleźć na stronie internetowej każdej parafii. Powinny być te informacje dostępne również na tablicy ogłoszeń przy kaplicach i kościołach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..