Nowy numer 4/2021 Archiwum

Był tu duszpasterzem, pielgrzymem, przewodnikiem i turystą

Z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka ukazał się album "Ślady świętego na ziemi limanowskiej" z unikatowymi zdjęciami.

Album "Ślady świętego na ziemi limanowskiej" autorstwa ks. Łukasza Bochenka oraz p. Zbigniewa Grochota (fotografa wydarzeń związanych z kard. Karolem Wojtyłą) ukazuje, jak historia życia Karola Wojtyły została złączona z ziemią limanowską. A związana z nią była przez wiele lat i na wielu płaszczyznach.

Album został podzielony na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich ukazuje w fotografii posługę duszpasterską biskupa i metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, a także zawiera wygłoszone homilie i przemówienia. Przyszły papież nie tylko koronował Limanowską Pietę, ale także dwukrotnie gościł w pobliskiej Siekierczynie i raz w Ujanowicach. W drugiej części publikacji znajduje się opis miejsc i pamiątek świadczących o szczególnym przywiązaniu Jana Pawła II do ziemi limanowskiej.

Był tu duszpasterzem, pielgrzymem, przewodnikiem i turystą   Okładka albumu. arch. autorów

Jak zaznaczają autorzy we wstępie, album zilustrowany jest unikatowymi zdjęciami, niejednokrotnie publikowanymi po raz pierwszy. Wśród nich są również fotografie wykonane przez rodowitego limanowianina Zbigniewa Grochota. Ponadto autorom udało się potwierdzić obecność Karola Wojtyły – księdza, biskupa i kardynała na Mogielicy, w Dolinie Kamienicy, Przełęczy Gruszowiec czy odwiedziny znajomych w Dobrej.

Autorzy prowadzą czytelnika śladami kard. Karola Wojtyły pozostawionymi na limanowszczyźnie, pokazując, że bywał tam wielokrotnie i przy różnych okazjach, pełniąc posługę duszpasterską, pielgrzymując czy przemierzając szlaki Beskidu Wyspowego.

- Pragniemy, by album ten był hołdem pamięci naszego pokolenia względem św. Jana Pawła II w roku setnej rocznicy jego urodzin. Wierzymy, że będzie również doskonałą okazją do przypomnienia minionych wydarzeń, a dla dzieci i młodzieży - swoistą katechezą i lekcją historii - mówią autorzy, w których myśl o stworzeniu albumu zrodziła się już przed kilku laty, kiedy ks. Łukasz Bochenek był wikariuszem w parafii św. Stanisława Kostki w Limanowej-Sowlinach. Mobilizacją do realizacji pomysłu stał się przeżywany Rok Świętego Jana Pawła II.

"Gorąco życzę, aby ta publikacja dopomogła wszystkim Odbiorcom poczuć na nowo obecność św. Jana Pawła Wielkiego, który teraz z domu Ojca, chociaż w inny niż za życia na ziemi sposób, to jednak nadal pozostaje z nami w »serdecznym sąsiedztwie«" - pisze we wstępie do publikacji biskup tarnowski Andrzej Jeż.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama