Nowy numer 39/2023 Archiwum

Tuchowska gawęda o papieżu

Pracownicy Domu Kultury w Tuchowie nagrali program o Janie Pawle II wędrując jego szlakami po mieście i okolicy.

Nasz nagrany program jest zaproszeniem do wędrówki śladami Jana Pawła II po Tuchowie, ale i wędrówki ścieżkami duchowymi - mówi Janusz Kowalski, dyrektor Domu Kultury w Tuchowie.

W nagraniu 20 minutowej gawędy wzięli udział pracownicy Domu Kultury w Tuchowie, ale również burmistrz i mieszkańcy miasta i miłośnicy Ziemi Tuchowskiej. Opowiadają w filmie o życiu Karola Wojtyły, opowiadają także o śladach, jakie zostawił w mieście. Produkcja tuchowskiego Domu Kultury jest swego rodzaju hołdem złożonym polskiemu papieżowi przez tuchowian.

– Pierwszy szlak Jana Pawła II w Tuchowie jest fizyczny, realny, wiedzie drogą, którą Karol Wojtyła szedł. Mowa o drodze między bazyliką w Tuchowie a cmentarzem. W 1965 roku abp Karol Wojtyła wziął udział u nas w pogrzebie abp. Włodzimierza Jasińskiego. Przeszedł wspomnianą drogą wyznaczając tuchowski szlak papieski. Drugi szlak na tuchowskim Brzyzku, jest duchowy. Tam w 2014 roku mieszkańcy posadzili dąbek, który nazwali papieskim, tam odbywają się każdego roku różnorodne wydarzenia poświęcone osobie Jana Pawła II – dodaje Janusz Kowalski.

Tuchowska gawęda o św. Janie Pawle II
Dom Kultury w Tuchowie

W Tuchowie Jan Paweł II był w sumie 3 razy. Najpierw odwiedził abp Jasińskiego, rok później uczestniczył w jego pogrzebie, a w 1966 roku w czasie odpustu tuchowskiego, z racji obchodów millenijnych, sprawował tu Mszę św. i przemawiał do ogromnego tłumu. 

Rok temu na Brzyzku, z okazji urodzin papieża była majówka, uczestnicy spotkania modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia, chętni wzięli udział w IV Biegu Papieskim. Na Brzyzek wyrusza w rocznicę śmierci Jana Pawła II Marsz Papieski. Tu odbywają się spotkania, tu śpiewa się „Barkę”, tu jest miejsce integracji, nad którym duchową pieczę ma Jan Paweł II, a organizacyjną Aleksander Kajmowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast