Nowy numer 47/2022 Archiwum

Papież w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie

Tak często jak św. Jan Paweł II na monetach i medalach nie był umieszczany żaden jego poprzednik. Następcom też będzie trudno.

Choć tylko 8 osób może jednorazowo przebywać w jednej Sali Muzeum Diecezjalnego, to jednak warto zobaczyć unikatową wystawę monet i medali z Janem Pawłem II.

Kolekcja ok. 200 monet i medali została podzielona tematycznie i prezentowana jest w 7 gablotach. Medale zostały opisane, a ponadto wzbogacone pamiątkami - biletami z poszczególnych wizyt w Polsce, kartami pocztowymi czy okolicznościowymi kopertami.

Są medale wybite na okoliczność pielgrzymek (nie tylko do Polski, Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu odwiedził 135 krajów świata), jest seria monet "Santo Subito", jakie ukazały się po śmierci papieża w 2005 roku, a potem także z okazji beatyfikacji (2011) i kanonizacji (2014).

Na wystawie można także zobaczyć monety związane z innymi papieżami - produkty mennicy watykańskiej. Ciekawostką jest pierwszy polski banknot kolekcjonerski z papieżem o nominale 50 zł wyemitowany w 2006 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy