W limanowskiej bazylice 95. rocznicę powstania świętował miejscowy Chór Męski.
To prawdopodobnie jeden z najstarszych tego typu zespołów w diecezji. - Powstał w 1925 roku. Zaczęło się od tego, że przy TG "Sokół" zawiązał się 9-osobowy męski zespół śpiewaczy, który proboszcz ks. Łazarski przyciągnął do parafii, gdzie zespół zaczął regularnie śpiewać - mówi Teresa Staśko, dyrygent chóru.
Przy bazylice limanowskiej działają trzy chóry: Chór Mieszany "CANTIUCUM IUBILAEUM", Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej i wspomniany Chór Męski.
- Przyszłam do zespołu w 2010 roku, akurat wtedy, kiedy przeżywał trudności, a liczebność spadła do bodaj 15 chórzystów. Dziś jednak znów jest nas więcej, a fenomenem jest ta długa historia i cieszę się, że jako dyrygent mogę być częścią tej historii - dodaje Teresa Staśko. - Chór jest częścią bogatego życia muzycznego przy naszej bazylice. Swoim śpiewem chwalą Boga, pomagają ludziom modlić się i jestem im za to wdzięczny - mówi ks. prał. Wiesław Piotrowski, kustosz bazyliki.
Ta historia może nadal pięknie się rozwijać, bo też pasja i zapał ludzi są podparte przez solidny fundament, który zapewnia działające Stowarzyszenie Chóru Męskiego, którego zarząd tworzą dziś prezes Kazimierz Duplak, wiceprezes Ryszard Grosicki oraz sekretarz Antoni Kędroń.
Chór Męski w czasie koncertu w bazylice 31 maja 2020 roku. Grzegorz Brożek /Foto GośćDo mających spore doświadczenie chórzystów należy m.in. Franciszek Zoń, na co dzień nauczyciel. - Śpiewanie to jest moje hobby, przyjemność. Udział w próbach, koncertach odrywa mnie od tego, co stanowi szarość dnia codziennego, jest dla mnie wytchnieniem, przyjemnością - mówi.
Zespołu można słuchać zazwyczaj w czasie uroczystości w bazylice, zamiennie z innymi miejscowymi chórami. Jednak raz w roku starają się wyjeżdżać za granicę, koncertują z powodzeniem także w regionie. Zwykle towarzyszy im zespół kameralny, a wyjątkową rolę w nim sprawuje Edyta Lachor-Mitkowska, akompaniująca na instrumentach klawiszowych.
Pierwszym, stałym dyrygentem parafialnego chóru był Jan Kalisz, nauczyciel szkoły powszechnej w Limanowej, następnie Jan Wójcik, Cezary Tomaszek, Jan Wielek, Wiesław Krakowski, Marek Michalik, Anna Król. Obecnie funkcję dyrygenta sprawuje Teresa Staśko, nauczycielka klasy teorii Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Limanowej.