Do kościoła parafialnego w Ociece w niedzielę 14 czerwca zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Kingi.
Co ma wspólnego św. Kinga z Ocieką? Miejscowy kościół jest pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, zaś parafii patronuje św. Katarzyna Aleksandryjska.
- Ma tyle wspólnego, że jest przecież drugorzędną co prawda, ale jednak patronką naszej diecezji. Jest niesłabnącym wzorem troski o dobra nam powierzone, starania się o słabszych i strapionych. Jest też wzorem, jak żyjąc niebem, przeżywać sprawy ziemskie - mówi ks. Józef Pajor, proboszcz parafii w Ociece.
Parafia, leżąca niedaleko Ropczyc, należy do najdalej wysuniętych na wschód wspólnot na terenie diecezji tarnowskiej. Do ocieckiej parafii należy m.in. miejscowość Blizna, znana z tego, że tu istniał poligon niemieckiej broni V-2.
- Motywem sprowadzenia relikwii, które dzięki pośrednictwu biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża otrzymaliśmy od ksieni klasztoru klarysek w Starym Sączu, jest chęć rozbudzenia w parafii kultu świętych. Oni są naszymi orędownikami, pośrednikami, między nami a bożym tronem. Obecność w relikwiach, realna obecność sprawia, że skraca się dystans między nami, a świętymi, tym samym jakby skraca się droga między ziemią, a niebem - dodaje ks. Józef.
- Święta Kinga to pośredniczka, ale i wzór dla nas - mówi ks. Józef Pajor. gmina OstrówDla parafian w Ociece była to uroczystość bardzo ważna, bo dotąd w parafii nie było żadnych relikwii. Św.Kinga jest pierwsza. - A mi samemu bardzo bliska, bo pochodzę z Sądecczyzny, z ujanowickiej parafii, która kiedyś należała do dóbr św. Kingi i dóbr klasztornych - mówi ks. Józef Pajor.
Relikwie złożono w szkatule i umieszczono z prawej strony prezbiterium. Nad nimi zawisł podarowany przez ks. Mariusza Żabę, dyrektora Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. św. Jana Pawła II w Starym Sączu obraz św. Kingi, kopia obrazu kanonizacyjnego.