W Wał-Rudzie i Zabawie podsumowano XVII Ogólnopolski Konkurs Poetycko-Plastyczny "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem…".
Pierwsza część spotkania laureatów konkursu odbyła się 23 czerwca w domu bł. Karoliny w Wał-Rudzie. W pobliskiej sali muzealnej zostały zaprezentowane prace plastyczne nadesłane na konkurs i wyróżnione przez jury.
Druga część gali miała miejsce w kościele parafialnym w Zabawie, w sanktuarium bł. Karoliny, gdzie znajdują się jej relikwie. Nagrody i wyróżnienia odebrali laureaci konkursu.
W tym roku zgłosiło swoje prace ponad 120 osób.
Mottem towarzyszącym pracom plastycznym i literackim były słowa z homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny w Tarnowie: "Człowiek potrzebuje więc chleba. Zarówno tego, który jest »owocem ziemi i pracy rąk ludzkich«, jak i tego, który »z nieba zstępuje i życie daje światu« (J 6, 33)".
Wystawę można oglądać w sali muzealnej "Wioska Galicyjska" obok domu bł. Karoliny w Wał-Rudzie.Organizatorami konkursu byli Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej. Laureatów gościł kustosz sanktuarium w Zabawie ks. prał. Zbigniew Szostak.
Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.- Epidemia nie sprzyjała w tym roku organizacji konkursu. Mimo to napłynęło wiele pięknych prac literackich i plastycznych o wysokich walorach artystycznych - mówiła podczas gali podsumowującej konkurs Jadwiga Bieś, dyrektor szkoły w Woli Radłowskiej.
Tematyka prac była związana z postaciami bł. Karoliny (33. rocznica beatyfikacji) i św. Jana Pawła II (100. rocznica urodzin) oraz chlebem i Eucharystią.
- To, w jaki sposób poradzili sobie autorzy prac literackich i plastycznych, ma wielką wartość edukacyjną i formacyjną. Konkurs dotknął bowiem i wielkich postaci, jak i codziennego chleba, który w Eucharystii staje się Ciałem Chrystusa - mówi ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor wydziału katechetycznego.
Kleryk Jan opowiada o swoim obrazie nadesłanym na konkurs, za który otrzymał wyróżnienie.Dla Jana Czapigi ze Zdziarca, jedynego kleryka, który wziął udział w konkursie, tematyka zaproponowana przez organizatorów była również związana z etosem pracy na roli. - Malując obraz konkursowy, miałem przed oczyma trud tej pracy, dzięki której powstaje chleb jako owoc ziemi i ludzkich rąk. Widziałem też bł. Karolinę, która w tym dziele powstawania chleba miała swój udział - tłumaczy Jan, dodając, że jego praca powstała podczas zawieszenia zajęć dydaktycznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie z powodu epidemii.