Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ocieka. Ucieczka proszących o dzieci

Już w najbliższą niedzielę 5 lipca odpust w parafii Ocieka ku czi Nawiedzenia NMP, Matki Bożej Jagodnej.

- Parafia jest pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ale nasz kościół nosi wezwanie Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny. Kiedyś tę tajemnicę w kalendarzu liturgicznym, zanim nie została przeniesiona na wcześniejszy termin, obchodziliśmy 2 lipca, z czym połączył się czas owocowania jagód i borówek, i stąd wziął się tytuł Matki Bożej Jagodnej – tłumaczy ks. Józef Pajor, proboszcz parafii Ocieka. W tej wspólnocie odpust na MB Jagodną obchodzą dalej, tradycyjnie 2 lipca.

W głównym ołtarzu znajduje się w kościele w Ociece obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który pochodzi z XVI wieku. Jest kopią rzymskiego wizerunku „Salus Populi Romani”, czyli „Ocalenie Ludu Rzymskiego”. W Rzymie w czasie najgorszych utrapień, szczególnie epidemii, lud miasta przed tym wizerunkiem prosił o ratunek.

 

Ocieka. Ucieczka proszących o dzieci   Matka Boża z głównego ołtarza w Ociece. arch. parafii

- Starochrześcijański tytuł Maryi (MB Jagodna) wskazuje, że jest patronką kobiet po utracie dziecka i z problemami związanymi z jego donoszeniem do urodzenia oraz orędowniczką małżonków oczekujących dziecka i proszących o dar potomstwa – dodaje ks. Pajor.

- Serdecznie zapraszam czcicieli Matki Bożej na uroczystości odpustowe ku czci Pani Jagodnej do Ocieki, jak również w każdym innym dogodnym dla czasie. W czasie odpustu panie z Parafialnego Oddziału Caritas z inspiracji jego przewodniczącej Janiny Opieli oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ocieki i Woli Ocieckiej zapraszają na słodnie upominki, paczuszki jagodzianek – zachęca proboszcz.

Ofiary złożone przy okazji zostaną w całości przekazane na działalność charytatywną w parafii. 

Niedzielne Msze  św. o godz. 7, 9, 11:30 (suma).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama