Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kilkanaście kapliczek z diecezji tarnowskiej otrzymało dotację na renowację

O ich przyznaniu zdecydował Sejmik Województwa Małopolskiego.

Samorząd województwa małopolskiego podjął decyzję o rozstrzygnięciu konkursu pn. "Kapliczki Małopolski_2020" dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach położonych na obszarze województwa małopolskiego.

Uchwałą z 1 lipca 2020 roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał w tym roku 46 dotacji na łączną kwotę 500 tys. zł. Ok. 20 z tych dotacji dotyczy kapliczek znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej.

Najstarsza pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Na konserwację kamiennej figury św. Jana Nepomucena w Gnojniku z 1732 roku przy drodze krajowej nr 75 Brzesko - Nowy Sącz przeznaczono 13 tys. zł.

Najwyższe wsparcie - 16 tys. zł - przyznano na konserwację techniczną i estetyczną zabytkowej kapliczki przydrożnej z 1868 roku z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem w Grabnie.

Większość obiektów sakralnych pochodzi z XIX wieku lub początku XX. Często były fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota w czasie wojen, epidemii czy kataklizmów, a czasem dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych lub postaci. Łączą przeszłość z teraźniejszością.

Wszystkie mają niezwykle ciekawą historię. Jednym z obiektów, który otrzymał dotację na renowację, jest murowana kapliczka Trójcy Świętej w Podegrodziu. Została wzniesiona w połowie XIX wieku z nieznanej fundacji. To, co ją wyróżnia, to ludowy posąg Chrystusa u słupa. Legenda głosi, że figurę tę przyniosła w to miejsce powódź. Górale z okolic Szczawnicy dwukrotnie chcieli zabrać ją z powrotem, ale próby się nie powiodły. Z nieznanego powodu woły nie mogły ruszyć wozu.

Kilkanaście kapliczek z diecezji tarnowskiej otrzymało dotację na renowację   Legenda głosi, że figurę Chrystusa u słupa przyniosła w to miejsce powódź. arch. parafii w Podegrodziu

Wykaz podmiotów, którym udziela się pomocy finansowej w formie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach w ramach konkursu pn. "Kapliczki Małopolski_2020", znajduje się tutaj: https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/kultura-i-dziedzictwo/konkursy-grantowe/konkurs-kapliczka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama