Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tarnów pamięta o ofiarach krwawej niedzieli i rzezi wołyńskiej

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa tarnowianie oddali hołd Polakom wymordowanym przez ukraińskich nacjonalistów.

Krwawa niedziela 11 lipca 1943 roku była kulminacyjnym momentem rzezi wołyńskiej. Zamordowano tego dnia tysiące Polaków. Ukraińscy nacjonaliści zabili mieszkańców około 100 polskich miejscowości.

Jak mówił radiu RDN Małopolska prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie Stanisław Siadek, to była hekatomba, podczas której mordowano całe rodziny.

- Nie ma się kto o nich upomnieć, bo nie mają już nikogo w Polsce. Wszyscy zginęli tam. Ukraińcy mordowali całe rodziny. Smutno, że ten dzień przesilenia morderstw, 11 lipca, to była niedziela i Ukraińcy wykorzystali religijność Polaków, którzy ginęli w kościołach, byli paleni, mordowani. Nie możemy zapomnieć tego. Ukraińcy zaczynają wykrzywiać tę historię, twierdząc, że OUN  i UPA walczyli z Niemcami i Rosjanami. Skąd więc wzięło się sto kilkadziesiąt tysięcy ofiar? - mówi Stanisław Siadek.

Tarnów pamięta o ofiarach krwawej niedzieli i rzezi wołyńskiej   Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Grzegorz Brożek /Foto Gość Tarnów pamięta o ofiarach krwawej niedzieli i rzezi wołyńskiej   Nacjonaliści ukraińscy spod znaku OUN-UPA zamordowali ponad 250 tys. Polaków. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Obchody 77. rocznicy rzezi wołyńskiej w Tarnowie rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Maksymiliana. Przewodniczył jej ks. dr Ryszard Banach, historyk. Po niej na Starym Cmentarzu – pod Kurhanem Kresowym –  odśpiewano hymn państwowy, przypomniano historię zbrodni i złożono kwiaty oraz światła pamięci.

Więcej zobacz na stronie RDN Małopolska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama