Nowy numer 38/2022 Archiwum

Dziś rocznica śmierci abp. Zygmunta Zimowskiego

Zmarł 4 lata temu. Wiele po sobie zostawił. Nigdy nie zapomniał o swojej rodzinnej wiosce.

Swoją dewizę biskupią: "Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć" potwierdzał pracą duszpasterską oraz troską o chorych. Pochodzący z diecezji tarnowskiej Z. Zimowski zmarł w wieku 67 lat w nocy 12 lipca 2016 r. w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Od 2014 r. zmagał się z chorobą nowotworową. Jest pochowany w radomskiej katedrze.

Urodził się 7 kwietnia 1949 r. w Kupieninie na terenie parafii Mędrzechów w diecezji tarnowskiej. Nigdy nie zapomniał o swojej rodzinnej wiosce. Ani wtedy, kiedy 1 lutego 1983 r. rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, ani tym bardziej wtedy, kiedy był postulatorem w watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych przy procesach m.in. Karoliny Kózkówny i ks. Romana Sitki. Nie zapomniał też, kiedy 28 marca 2002 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem radomskim, ani 18 kwietnia 2009 r., kiedy papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, wynosząc go równocześnie do godności arcybiskupiej.

Dzięki jego staraniom w Kupieninie w 1996 r. powstał Dom Radosnej Starości im. Jana Pawła II. On także był inicjatorem i twórcą budowy tutejszej kaplicy oraz doprowadził do powstania niepublicznego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, przedszkola i szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.

"Jego marzeniem było wybudowanie w Kupieninie zespołu placówek rewalidacyjno-wychowawczych, w których można byłoby objąć kompleksową opieką i pomocą niepełnosprawnych, dzieci i osoby dorosłe. W 2012 r. wmurował kamień węgielny pod tę inwestycję" - mówił 4 lata temu wójt Mędrzechowa.

Z inicjatywy abp. Zimowskiego i na bazie jego pamiątek powstało w Kupieninie muzeum pamięci papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI. No i odwiedzał swoją rodzinną wioskę na każde święta. Jeśli zdarzyło się, że nie mógł przyjechać, kierował do mieszkańców list.

Chętnie odwiedzał także Dąbrowę Tarnowską i Powiśle. Głosił homilie i przewodniczył uroczystościom religijnym, m.in. w Pasierbcu, Dębicy, Szczepanowie, Żabnie, Borzęcinie. Dzięki abp. Zimowskiemu do niektórych parafii diecezji tarnowskiej trafiły relikwie św. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy