Dziś, 6. września uroczystości związane z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" odbywają się w Mielcu. Wczoraj, 5. września obchody odbyły się w Tarnowie.
Od kilkunastu lat w tym miejscu, w tym kościele gromadzimy się w rocznicę strajków 1980 roku, w rocznicę powstania „Solidarności”, by dziękować Bogu za każde dobro, które stało się naszym udziałem. Modlimy się o Boże błogosławieństwo dla naszej kochanej Ojczyzny, za pracowników, za nasze zakłady pracy – mówi ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz parafii pw. bł. Karoliny w Tarnowie.
W Mszy św. w 40-lecie wydarzeń 1980 roku, rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych celebrował ks. prał. Jóżef Dobosz, duszpasterz ludzi pracy z Dębicy, a przewodniczył Eucharystii ks. Prał. Władysław Palmowski, kapelan „Solidarności” Regionu Małopolska, który był organizatorem w latach 80-tych XX wieku Mszy św. za ojczyznę w krakowskim kościele Arka Pana w Krakowie-Bieńczycach, w roku 1981 zaś organizatorem pomocy dla strajkujących robotników w Nowej Hucie i internowanych w stanie wojennym. Wśrod uczestników Mszy św. był m.in. Stanisław Talaga, członek podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w latach 80-tych XX wieku w Krakowie-Nowej Hucie.
Kwiaty składa delegacja "Solidarności" z Tadeuszem Szumlańskim, kierownikiem tarnowskiego oddziału NSZZ "Solidarność". Grzegorz Brożek /Foto GośćW homilii ks. prał. Stanisław Dutka przypomniał, że obchodzimy w tym roku 100-lecie Cudu nad Wisłą, kiedy zatrzymaliśmy falę ateistycznego opętania, które chciało zawładnąć Europą. - Sześćdziesiąt lat później mieliśmy do czynienia z drugim cudem nad Wisłą. Rodzący się ruch „Solidarności” uchronił i uwolnił ostatecznie kraje Europy środkowowschodniej od panoszącej się ideologii komunistycznej. W 1920 i 1980 roku byliśmy bardzo zjednoczeni i zdeterminowani. To była wspólna mobilizacja do odzyskania wolności, sprawiedliwości i pokoju – mówił ks. Stanisław Dutka.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II. Grzegorz Brożek /Foto GośćPo Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty, wieńce i zapalono znicze.
Od września 2020 roku Region Małopolska Wschodnia za dwa tygodnie przyjmuje na Jasnej Górze kopię wizerunku MB Częstochowskiej oraz krzyża chrystusowego z Nowej Huty i relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona ludzi pracy.