Rusza jesienna edycja EDK

Stacje Drogi Krzyżowej w Powroźniku zostały tak zaplanowane, aby możliwie jak najpełniej oddać ich charakter.

W Powroźniku na początku roku powstała trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej do najstarszej w polskich Karpatach cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to trzeci w dekanacie krynickim (poza Krynicą - Czarny Potok i Muszyną) rejon EDK, ale bardzo wyjątkowy z wielu powodów.

Po pierwsze wyznaczona 35 km trasa rozpocznie się i zakończy w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźnika, najstarszej cerkwi w polskich Karpatach. Ten święty, któy został patronem trasy EDK w Powroźniku, uznawany jest przez lokalnych mieszkańców i zagranicznych turystów za niezwykle skutecznego orędownika. Nie bez znaczenia jest również wyjątkowe ukształtowanie terenu - zaplanowanie tras w górach dodatkowo uatrakcyjnia EDK.

Rusza jesienna edycja EDK   Planowana trasa św. Jakuba Młodszego Apostoła będzie biegła górami z Powroźnika przez Rakowskie - Bradowiec - Szalone - Górę Parkową - Górę Krzyżową - Jaworzynę Krynicką - Złockie - Muszynę - Malnik - Czarne Garby i kończyć się będzie ostatnią stacją Drogi Krzyżowej w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. materiały prasowe

Stacje Drogi Krzyżowej zostały bowiem tak zaplanowane, aby możliwie jak najpełniej oddać ich charakter. Przykładowo stacja IV, spotkanie Matki Bożej z Jezusem, będzie przy figurze Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów, dźwiganie krzyża i ostatnie stacje Drogi Krzyżowej zaplanowano na wzniesieniach górskich obejmujących Górę Krzyżową, Jaworzynę Krynicką, Malnik w Muszynie. Wszystko po to, aby jak najpełniej fizycznie i duchowo przeżyć tą jedyną Drogę Krzyżową w roku.

- Pragnienie uruchomienia trasy św. Jakuba Młodszego Apostoła pojawiło się w roku 2019, kiedy tworzony był Rejon EDK w Muszynie, właściwie w momencie startu Muszyny pojawiła się koncepcja stworzenia nowej trasy w Powroźniku - mówi Katarzyna Rymarczyk-Wajda, obecnie lider rejonu EDK w Powroźniku.

- Udział prawie 180 pątników na trasie św. Krzysztofa w Muszynie tylko utwierdził nas w przekonaniu, że jeszcze „wiele osób czeka na drogę pięknego życia”, dlatego należy nie tylko kontynuować, ale rozwijać na naszym terenie tę odmienną formę duchowości - dodaje.

Planowana trasa św. Jakuba Młodszego Apostoła będzie biegła górami z Powroźnika przez Rakowskie-Bradowiec-Szalone-Górę Parkową-Górę Krzyżową-Jaworzynę Krynicką-Złockie-Muszynę-Malnik-Czarne Garby i kończyć się będzie ostatnią stacją Drogi Krzyżowej w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku.

Rusza jesienna edycja EDK   - Niezwykłe jest to, że trasa po wgraniu śladu przyjęła kształt odwróconego serca. Mamy zatem nadzieję, że to serce zapłonie lampkami świetlówek w noc planowanej drogi krzyżowej - mówi Katarzyna Rymarczyk-Wajda. materiały prasowe

- Niezwykłe jest to, że trasa po wgraniu śladu przyjęła kształt odwróconego serca. Mamy zatem nadzieję, że to serce zapłonie lampkami świetlówek w noc planowanej Drogi Krzyżowej - mówi Katarzyna Rymarczyk-Wajda.

Serdecznie zaprasza przede wszystkim mieszkańców Powroźnika, Muszyny, dekanatu krynickiego, a także Sądecczyzny do wzięcia udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu i podjęcia nowej trasy św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku.

Msza św. rozpoczynająca Drogę Krzyżową odbędzie się 18 września o godz. 18 w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Powroźniku. Rejestracja odbywa się przez stronę internetową: www.edk.org.pl i trwa do 18 września do godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..