W Żabnie uczczono zamordowanych na Wschodzie począwszy od pamiętnego 17 września 1939 roku. Specjalna tablica została poświęcona trzem zabitym w Katyniu mieszkańcom miasta.
W 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w szkole podstawowej w Żabnie odbyła się patriotyczna uroczystość z udziałem władz województwa małopolskiego, powiatu tarnowskiego oraz miasta i gminy Żabno.
Podczas spotkania została odsłonięta tablica pamięci żabnian, którzy zginęli w Katyniu. - To major Mieczysław Kurkowski, porucznik Mieczysław Seweryn i plutonowy Kazimierz Pacanowski. Tablica, która ich upamiętnia, została umieszczona obok katyńskiego dębu pamięci por. Seweryna. Całość znajduje się na terenie szkoły, aby opowieść o historii naszej ojczyzny pisanej krwią zamordowanych na Wschodzie przenieść w sam środek edukacji i wychowania młodego pokolenia i w ten sposób włączyć je w nurt naszych dziejów – mówiła burmistrz Żabna Marta Herduś.
W uroczystości wzięły udział rodziny katyńczyków. Wilhelm Padło wyraził wielką radość, że plutonowy Kazimierz Pacanowski, który zginął z wycieńczenia w obozie w Kozielsku w październiku 1939 roku, został upamiętniony razem z innymi ofiarami sowieckiego ludobójstwa. - Stało się to po 81 latach od tamtej zbrodni - podkreśla pan Wilhelm.
Pamięć o Golgocie Wschodu będzie kultywowana w żabneńskiej szkole.Uczestnicy spotkania podkreślali, że minęło 10 lat od posadzenia dębu pamięci. – Sadził go m.in. Wojciech Seweryn, który kilka dni później, lecąc do Katynia razem z prezydentem Lechem Kaczyńskim i całą delegacją, zginął pod Smoleńskiem - przypomniał starosta tarnowski Roman Łucarz.
Cecylia Radoń z IPN w Krakowie czytając list dyrektora oddziału Filipa Musiała podkreśliła, że do dzisiaj Rosja nie chce uznać swojej winy za zbrodnie na Wschodzie i wymyśla "anty-Katynie". - To ona jednak razem z Niemcami podzieliła między siebie Polskę, a na zajętych terenach dopuściła się okrutnych zbrodni. Nie możemy o tym zapomnieć - mówiła C. Radoń.
Dąb katyński zasadzony 10 lat temu już owocuje!Wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec wyraził nadzieję, że owocujący już dąb katyński będzie symbolem dobrych owoców edukacji i wychowania młodego pokolenia w duchu patriotycznym.
Za pomordowanych na Wschodzie modlił się w czasie spotkania ks. proboszcz Jerzy Kawik, który pobłogosławił tablicę pamięci żabnian.
Młodzież ze szkoły podstawowej w Żabnie przedstawiła okolicznościowy program artystyczny. Z okazji kolejnej rocznicy napaści ZSRR na Polskę przygotowano także wystawę „Pamiętamy…” w GOK w Żabnie.
Na zakończenie spotkania Zbigniew Starzec w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Złoty Krzyż Zasługi Stanisławowi Dudkowi oraz Złoty Medal za długoletnią służbę Marii Kuboń.