Nowy numer 44/2020 Archiwum

W Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie powstała wystawa o o. Józefie Andraszu SJ

Ten syn ziemi sądeckiej był m.in. orędownikiem poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zaprasza na wystawę pt. "Ojciec Józef Andrasz SJ (1891-1963). Orędownik poświęcenia narodu polskiego Sercu Bożemu". Jej wernisaż odbędzie się 12 października o godz. 17. Będzie prezentowana do 20 stycznia przyszłego roku.

Wystawa zorganizowana w czasie trwającego V Synodu Diecezji Tarnowskiej ma na celu przybliżyć osobę o. Andrasza - syna sądeckiej ziemi, cenionego rekolekcjonistę, spowiednika i kierownika duchowego wielu osób, które prowadziły głębokie życie duchowe, życie mistyczne. Wśród nich jest m.in. św. Faustyna Kowalska, bł. Aniela Salawa, bł. Maria Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego OSU, służebnica Boża Paula Zofia Tajber ZDCH - założycielka Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i mistyczka, oraz s. Kaliksta Piekarczyk ZMBM. Był spowiednikiem zwyczajnym i nadzwyczajnym: nazaretanek, urszulanek, sióstr Sacre-Coeur, Matki Bożej Miłosierdzia i wielu innych zgromadzeń.

W Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie powstała wystawa o o. Józefie Andraszu SJ   Ojciec Józef Andrasz był spowiednikiem i kierownikiem duchowym m.in. św. Faustyny Kowalskiej czy bł. Anieli Salawy. faustyna.pl

Ojciec Andrasz był tłumaczem literatury mistycznej, ascetycznej. W prowadzonej przed wojną przez niego Bibliotece Życia Duchowego wydano ponad 60 tomów literatury z zakresu duchowości.

Ojciec Andrasz zajmował się ponadto popularyzacją kultu Serca Jezusowego, był orędownikiem poświecenia narodu polskiego Sercu Bożemu. Największym osiągnięciem w działalności duszpasterskiej o. Andrasza na tym polu było poświęcenie Sercu Bożemu nie tylko rodzin czy parafii, ale całego narodu, które dokonało się 21 października 1951 roku.

W Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie powstała wystawa o o. Józefie Andraszu SJ   Plakat informujący o wystawie. arch. Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

Był krajowym dyrektorem Apostolstwa Modlitwy i Dzieł Poświęcenia Rodzin. Był redaktorem naczelnym czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego”. To autor wielu broszur religijnych (m.in. Wspólnie z kapłanem) oraz artykułów historycznych.

Po śmierci siostry Faustyny zaangażował się w realizację jej posłannictwa - przekazania orędzia miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach w 1943 r. i obchodzenie święta Miłosierdzia w 1944 r. Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o s. Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. s. Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie.

Był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia. Krótki biogram ukazał się w książeczce „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, a obszerna biografia, której nie dokończył, pozostała w maszynopisie.

Na wystawie prezentowany jest m.in. portret o. Józefa Andrasza, namalowany przez absolwenta ASP w Krakowie p. Witolda Kubichę, wypożyczony z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej Nowy Sącz-Zabełcze, miejsca urodzenia o. Andrasza. Obok niego umieszczono dwa obrazy Najświętszego Serca Jezusa. Jeden autorstwa Adolfa Hyły kopii wg oryginalnego dzieła Pompeo Batoni z 1767, z kościoła Il Gesù, Rzymie, wypożyczony Domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich z Gorlic. Drugi pochodzi z parafii Wola Rogowska. W tym ujęciu spotykamy Jezusa kroczącego po ścieżce, pośród zbóż, za którymi rozpościera się zielony pejzaż.

Na wystawie można zobaczyć także wizerunek Jezusa Miłosiernego, także autorstwa Adolfa Hyły, z parafii pw. św. Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie-Krzyżu, bł. Anieli Salawy z sanktuarium w Sieprawiu oraz obraz Pana Jezusa Promieniującego, namalowany według wizji, jaką miała w roku 1919 służebnica Boża Paula Zofia Tajber – mistyczka, której przewodnikiem duchowym był. o. Andrasz. Prezentowany jest również portret służebnicy Bożej Pauli Zofii Tajber z Domu Zakonnego Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana w Krakowie. Nie mogło zabraknąć również wizerunku św. s. Faustyny Heleny Kowalskiej.

Ekspozycję dopełniają cztery gabloty, w których prezentowane pamiątki związane z o. Andraszem. To maszynopisy, fotografie i publikacje naukowe, tłumaczenia wielu mistyków i teologów duchowości. Ponadto w jednej z gablot znajdziemy 2 ornaty skrzypcowe z wizerunkiem Serca Pana Jezusa, habit zakonny jezuitów, brewiarz, różaniec oraz laskę, której używał pod koniec swego życia o. Andrasz.

Tego typu zabytki można eksponować dzięki życzliwości dyrekcji Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz archiwum zakonnego Konwentu Ojców Jezuitów w Starej Wsi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama