Dziś odbyła się promocja książki ks. Łukasza Platy z Nowego Sącza "Dojrzałość uczuciowa w formacji do kapłaństwa".
Książka ks. dr. Łukasza Platy z parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu ukazała się nakładem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Jej promocja odbyła się 22 października i jest dostępna do obejrzenia na kanale YouTube Katolickiej Agencji Informatycznej.
O książce rozmawiają: o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap z Katedry Teologii Moralnej Społecznej KUL; ks. dr Łukasz Plata (autor) i ks. dr Piotr Kot - przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Spotkanie prowadzi Rafał Łączny z KAI.
Prezentacja książki "Dojrzałość uczuciowa w formacji do kapłaństwa"Temat dojrzałości uczuciowej w formacji do kapłaństwa, podjęty w książce przez ks. Łukasza Platę, jest aktualny, systematyzujący to zagadnienie i niezwykle nowatorski w aspekcie wypracowanych kryteriów dojrzałości uczuciowej. I choć dojrzałość uczuciowa jest rzeczywistością bardzo złożoną i dynamiczną, która się kształtuje przez całe życie, kapłanowi udało się w efekcie wieloletnich poszukiwań badawczych dokonać klasyfikacji cech dojrzałości uczuciowej i sformułować kryterium pozwalające rozeznać, czy kandydat do kapłaństwa osiągnął wystarczającą dojrzałość uczuciową.
- Według mnie dojrzałość uczuciowa kandydata do kapłaństwa ma piętnaście cech charakterystycznych, będących pewnymi zdolnościami, którymi powinien wykazywać się seminarzysta - uważa ks. Łukasz Plata.
Wśród tych kryteriów kapłan wymienia m.in. zdolność do panowania nad sobą w zakresie płciowości, życia uczuciowego, zdolność do realistycznego poznawania siebie, realnej samooceny i samokrytyki, zdolność do doznawania, rozpoznawania i nazywania emocji. Każdą z cech autor szeroko omawia i wyjaśnia. W tym względzie publikacja może stanowić pomoc dla formatorów seminaryjnych.
- W ostatnim czasie byliśmy świadkami kilku „spektakularnych” odejść ze stanu duchownego, co na pewno nie sprzyja tworzeniu klimatu powołaniowego, a raczej pogłębia wśród ludzi młodych kryzys wartości i kryzys autorytetu. Ponadto widzimy, że dzisiejszy świat wystawia bardzo surową ocenę tym kapłańskim postawom i nadużyciom, które mogą świadczyć o uczuciowej niedojrzałości. Dlatego w formacji do kapłaństwa potrzeba jeszcze więcej wrażliwości i ostrożności, aby w misji stawania się uczniem i misjonarzem na wzór Jezusa Dobrego Pasterza, mogli wziąć udział tylko ci kandydaci, którzy się do tego nadają - podkreśla kapłan.
Książka jest niejako odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który na zakończenie szczytu poświęconego tematowi ochrony nieletnich w lutym 2019 r., zwrócił uwagę na kwestię weryfikacji seminarzystów i potrzebę wypracowania konkretnych kryteriów dopuszczania do święceń. Zdaniem Franciszka wymogi dotyczące doboru i formacji kandydatów do kapłaństwa należy wiązać z „kryteriami nie tylko negatywnymi, ukierunkowanymi przede wszystkim na wykluczenie osobowości problematycznych, ale także pozytywnymi, by zaoferować odpowiednim kandydatom zrównoważony proces formacyjny, prowadzący do świętości i obejmujący cnotę czystości”.