Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ukrzyżowany powrócił do Jadownik

Jeden z ołtarzy bocznych odzyskał dawny blask dzięki renowacji, dotacji i przede wszystkim ofiarności parafian.

Do parafialnej świątyni pw. św. Prokopa powrócił po renowacji ołtarz Ukrzyżowania.

- To jeden z trzech ołtarzy barokowych, które znajdują się w naszym kościele. W pierwszym znajduje się obraz Matki Bożej Jadownickiej - Róży Duchownej, drugi jest dedykowany św. Teresie, a w trzecim znajduje się piękny obraz Ukrzyżowanego - mówi ks. prał. Tadeusz Górka, proboszcz parafii.

Z zabytkowego ołtarza, który lśni dawnym blaskiem, zostały usunięte przemalowania. Pozłocono niektóre elementy i odnowiono obraz Chrystusa na krzyżu. - Coś niecoś było widać na obrazie za postacią Chrystusa, teraz naszym oczom ukazuje się piękny krajobraz przedstawiający Jerozolimę, ponadto widzimy zaćmienie słońca. Wizerunek odzyskał dawną głębię i dramatyzm - podkreśla proboszcz.

Obraz Ukrzyżowanego odzyskał głębię i dramatyzm.   Obraz Ukrzyżowanego odzyskał głębię i dramatyzm.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Na odnowienie ołtarza parafia pozyskała dotację, ale większą część środków złożyli parafianie. - W sumie 145 osób złożyło 41 tysięcy złotych - cieszy się duszpasterz dodając, że wszystko to działo się w okresie pandemii. - Co więcej, parafianie wsparli nie tylko renowację, ale cały czas troszczyli się o utrzymanie świątyni - podkreśla kapłan.

Kościół pw. św. Prokopa w Jadownikach k. Brzeska jest trzecią świątynią w tej miejscowości. - O pierwszej wiemy bardzo mało. Drugi, modrzewiowy, pochodził z 1465 roku. Z tego kościoła do wybudowanej 110 lat temu świątyni neogotyckiej zostały przeniesione ołtarze Matki Bożej Jadownickiej - Róży Duchownej, Ukrzyżowanego i św. Teresy. Dawną metrykę mają także trzy stalle i krucyfiks, który znajduje się w przedsionku obecnego kościoła - mówi ks. Górka.

Renowacja nie byłaby możliwa bez ofiarności parafian.   Renowacja nie byłaby możliwa bez ofiarności parafian.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Prace w jadownickim kościele trwają nieprzerwanie od 1998 roku. - Świątynia była malowana, z prezbiterium zniknęły drewniane podesty, remontowaliśmy instalacje, wykonaliśmy nowe ławki, nagłośnienie, odnowiliśmy organy - wylicza tylko niektóre inwestycje ks. Górka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama