Nowy numer 3/2021 Archiwum

W szpitalu w Tarnowie zmarł o. Józef Dudek CSsR

Miał 82 lata. Odszedł w 66. roku życia zakonnego i 60. roku kapłaństwa.

W sobotę 14 listopada zmarł w szpitalu w Tarnowie o. Dudek CSsR, redemptorysta z Tuchowa. Pochodził z Łęgu Tarnowskiego.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się we wtorek 17 listopada o godz. 11 w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Pół godziny wcześniej - wprowadzenie ciała i Różaniec.

Józef Dudek urodził się 6 października 1938 r. w Łęgu Tarnowskim z rodziców Augustyna i Bronisławy z d. Piątek. Myśl o tym, by zostać kapłanem, pojawiła się u niego podczas misji, które w jego rodzinnej parafii głosili redemptoryści. Był wtedy uczniem IV klasy.

Po ukończeniu klasy VI w Szkole Podstawowej w Łęgu Tarnowskim został przyjęty do juwenatu w Toruniu. Niemały wpływ na to miał pewnie i fakt, że wcześniej do redemptorystów wstąpił jego starszy o 7 lat brat Augustyn. Po dwóch latach juwenat został zniesiony decyzją władz państwowych, więc Józef kontynuował naukę w liceum ogólnokształcącym w Tarnowie-Mościcach.

W roku 1954 rozpoczął nowicjat. Choć był jednym z najmłodszych nowicjuszy, wyróżniał się - zdaniem przełożonych - sumiennością w realizowaniu obowiązków, pogodą ducha i przywiązaniem do zgromadzenia. Pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1955 r., zaś śluby wieczyste - 24 sierpnia 1959 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 27 sierpnia 1961 r. w Tuchowie z rąk abp. Włodzimierza Jasińskiego.

Po święceniach został skierowany do Tirocinium Pastoralnego w Toruniu. Następnie pracował jako misjonarz we Wrocławiu, Bardzie, Gdyni, Krakowie i Tuchowie.

Ze względów zdrowotnych poprosił przełożonych o zmianę charakteru pracy. Dlatego też w 1972 r. wyjechał do Danii, gdzie pracował jako duszpasterz, najpierw w Kopenhadze (1974-1987), zaś później w Næstved (od 1987). W 1990 r. został proboszczem w Vordingborg, a jednocześnie członkiem Rady Biskupiej i Rady Kapłańskiej. Ponadto w latach 1990-1993 pełnił urząd wikariusza prowincjała Prowincji Wiedeńskiej, do której wówczas należał. Od 1996 r. był przełożonym Regii Kopenhaga.

W 2012 r. powrócił do Polski i zamieszkał w domu zakonnym w Tuchowie. Zmarł 14 listopada.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama