Nowy numer 48/2020 Archiwum

Aby człowiek stawał się bardziej człowiekiem

W Tarnowie 17 listopada została zorganizowana konferencja online poświęcona personalistycznej wizji św. Jana Pawła II.

Widzimy, jak mocno jest dzisiaj przerysowana i zniekształcona antropologia. Człowiek współczesny jest zagubiony, ponieważ został odcięty od korzeni, które go tworzyły na przestrzeni tysięcy i setek lat - zauważył biskup tarnowski Andrzej Jeż, zapraszając do udziału w konferencji "Aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem. Pedagogiczne inspiracje nauczaniem papieża Jana Pawła II".

Przypomniał, że to w Jezusie Chrystusie ujawnia się pełna prawda o człowieku, jego godność i wielkość, sens ludzkiego życia i przyszłość. Zauważył, że człowiek, który dziś zatracił sens swojego życia, pracy, cierpienia, swojej przyszłości, budowania relacji z innymi ludźmi, tym bardziej potrzebuje powrotu do antropologii chrześcijańskiej.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane trzy wykłady. Pierwszy, zatytułowany "Jaki człowiek, takie wychowanie - wokół myśli personalistycznej Jana Pawła II", wygłosił ks. dr hab. Grzegorz Godawa, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej UPJPII w Krakowie. Dr Katarzyna Kutek-Sładek z Katedry Pedagogiki Ogólnej UPJPII w Krakowie podczas swojego wystąpienia mówiła o szczególnym miejscu osób z niepełnosprawnościami w posłudze Jana Pawła II, zwracając uwagę, że to właśnie te osoby przede wszystkim uczą świat, czym jest miłość. "Inny nie znaczy gorszy. Budowanie dialogu z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym" to z kolei temat podjęty przez prof. dr hab. Małgorzatę Dudę, prorektora ds. studenckich i dydaktycznych UPJPII w Krakowie.

Konferencja została zrealizowana w ramach projektu "Małopolska św. Janowi Pawłowi II", którego organizatorami byli tarnowska KANA, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie oraz Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II.

Konferencji można posłuchać tutaj:

Małopolska św. Janowi Pawłowi II: Konferencja "Aby człowiek stawał się bardziej człowiekiem"
SYNAJ. TV

Zobacz także:

Małopolska św. Janowi Pawłowi II: Dyskusja panelowa
SYNAJ. TV
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama