W październiku panie z KG "Wróblowianki" zakończyły projekt, który uczył młodych, że warto, nawet w czasie pandemii, odejść od komputerów.
Projekt „Odkrywamy językowo-artystyczną duszę” od lutego do października 2020 roku realizowało Koło Gospodyń „Wróblowianki” z małych Wróblowic koło Zakliczyna, by pokazać i zachęcić młodych ludzi, by w efektywny sposób spędzali swój czas wolny, jednocześnie kreatywnie i twórczo rozwijali swoją osobowość i zainteresowania. - Nasi uczniowie spędzają czas głównie przed komputerem oraz na portalach społecznościowych, niekoniecznie wykorzystując te zdobycze techniki we właściwy sposób. Zależało nam również, aby pokazać uczniom naszej miejscowości, jak ważna i pomocna zarazem jest nauka języka obcego, którą mogą później wykorzystać na różnych płaszczyznach – mówi Agnieszka Łazarek, ze Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach.
Miejscem zajęć była miejscowa remiza OSP Wróblowice oraz szkoła. Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU w ramach dotacji pozakonkursowej.
Pewną bierność, której sprzyjał czas pandemii, projektodawcy postanowili przemienić w aktywność. Dla dzieci przygotowano zajęcia językowe, teatralne i filmowe. Prowadzone były też zajęcia dla rodziców. - Dodatkowe zajęcia językowe metodą CLIL, czyli integracji nauczania języka z treścią zajęć przedmiotowych mają być wstępem do stworzenia klasy dwujęzycznej, co przyczyni się w przyszłości do poszerzenia oferty szkoły – podkreśla Agnieszka Łazarek.
Kolaż z różnych działań podejmowanych w ramach projektu. arch. SP WróblowiceUdział w projekcie umożliwił również doposażenie szkoły w książki i zeszyty ćwiczeń pomocne w dalszej nauce angielskiego. Ze względu na pandemię zajęcia odbywały się w małych grupach (w marcu i kwietniu w formie on-line).