Odbyła się w parafii Wantiguera w diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki.
Tarnowscy misjonarze w parafii Wantiguera w diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki przygotowali grupę kolędników misyjnych, która odwiedziła kilka miejsc z dobrą nowiną o narodzeniu Pana Jezusa.
Kolędowa inicjatywa nawiązuje do zwyczaju, który w diecezji tarnowskiej odbywa się od ponad 25 lat, choć w tym roku pandemia przeszkodziła małym kolędnikom w odwiedzaniu domów. Dzieci odegrały jednak scenkę kolędniczą w kościołach parafialnych.
Z okazji święta patronalnego Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej biskup diecezji Bouar Mirosław Gucwa napisał do tarnowskich diecezjan list, w którym dziękuje za duchowe i materialne wspieranie misji w Afryce i na innych kontynentach.
Bp Gucwa podkreśla, że dzięki konkretnej pomocy dzieci, młodzieży i dorosłych misjonarze mogą pomagać, budując kaplice i kościoły, w których ludzie poznają i spotykają Boga, domy katechetyczne i ośrodki młodzieżowe, gdzie o Bogu się uczą, o Nim mówią i odkrywają życiowe powołanie, przedszkola i szkoły, w których uczą się czytać i pisać, później zdobywają wiedzę, która im otwiera drogę do lepszego życia, ośrodki zdrowia, szpitale, gdzie chore dzieci i rodzice mogą otrzymać fachową pomoc zdrowotną, sierocińce, gdzie odnajdują przyjaźń i rodzinną atmosferę, domy dla dzieci ulicy, dzięki czemu nie muszą żebrać, kraść i głodować, ośrodki szkoleniowe dla dziewcząt i młodych matek z dziećmi, przed którymi otwiera się perspektywa normalnego życia (niektóre wyzwolone z prostytucji albo uchronione przed nią), ośrodki dla osób niepełnosprawnych, które w nich odkrywają swoją godność zdobywając możliwość zarabiania na życie własnym wysiłkiem. Jaką radość się odczuwa, kiedy osoba niewidoma czyta słowo Boże w czasie Mszy św., posługując się alfabetem Braill’a.
Bp Bouar pisze również o wsparciu kolędników misyjnych i Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, dzięki któremu budowane są studnie głębinowe, a kupione środki transportu służą nie tylko misjonarzom, ale też przewożeniu matek z dziećmi i chorych do szpitali.
- Jakimi słowami wyrazić naszą wdzięczność? Przychodzi na myśl jedno krótkie zdanie: „Singila na Nzapa” (Bogu niech będą dzięki). Podkreślam Nzapa (Bogu), bo On w tym wszystkim, co robicie, objawia się i w ten sposób możemy doświadczać Jego obecności. To Wy sprawiacie, że ludzie „widzą” Boga działającego w świecie, Boga, który jest blisko ludzi często zapomnianych i poniewieranych (w konfliktach zbrojnych) przez wielkich tego świata - pisze bp Gucwa.