Nowy numer 8/2021 Archiwum

Jaka powinna być parafia, aby realizowała swoje zadania?

Temu tematowi poświęcona została ostatnia kongregacja duszpasterska, która odbyła się online.

Kongregacja duszpasterska kapłanów diecezji tarnowskiej ze względu na obecne obostrzenia odbyła się za pośrednictwem łączy internetowych.

W auli tarnowskiego seminarium zgromadzili się jedynie biskupi i księża dziekani.

Jaka powinna być parafia, aby realizowała swoje zadania?   W auli tarnowskiego seminarium zgromadzili się jedynie biskupi i księża dziekani. fot. ks. Marian Kostrzewa /Portal Diecezji Tarnowskiej

Ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, podczas spotkania zwrócił uwagę kapłanów na watykański dokument „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”. Przedstawił najważniejsze myśli zawarte w tej instrukcji, ponieważ - jak tłumaczył - dotyczy ona parafii, czyli rzeczywistości, w której jesteśmy całkowicie zanurzeni.

- Parafia to nasza codzienność, a jednocześnie główny kanał głoszenia Ewangelii. Warto więc przez chwilę zastanowić się, jaka ta parafia powinna być, aby realizowała swoje zadania - mówił ks. M. Dąbrówka.

Tłumaczył, że celem działań podejmowanych w parafii nie powinno być jedynie dbanie o zatrzymanie we wspólnocie Kościoła tych, którzy jeszcze w niej są. - Celem działania parafii powinna być przede wszystkim misja, czyli poszukiwanie zagubionych. Można powiedzieć, że poszukiwanie zagubionych jest dla parafii ważniejsze, niż troska o obecnych. Jest to teza bardzo kontrowersyjna, ale na wskroś biblijna - dowodził, przywołując przypowieść o Dobrym Pasterzu, który zostawia 99 owiec w poszukiwaniu jednej zagubionej.

Dane wynikające z tzw. liczenia wiernych sprzed dwóch lat pokazują, że osób nie uczęszczających na niedzielną Mszę św. w diecezji tarnowskiej jest ok. 30 procent. - Jeżeli Dobry Pasterz odczuwa niepokój z powodu jednej zagubionej owcy, to o ileż bardziej powinniśmy się niepokoić o te 30 spośród 100 - mówił ks. M. Dąbrówka, zwracając uwagę na zmianę myślenia o parafii i tłumacząc, czym jest owo nawrócenie duszpasterskie nastawione na ewangelizację o charakterze misyjnym.

Podkreślał, iż zadaniem każdej parafii jest formowanie uczniów-misjonarzy, którzy będą ewangelizatorami w swoich domach, szkołach, miejscach pracy, czyli po prostu w świecie. Wskazywał za watykańską instrukcją na konieczność odnowienia „tradycyjnych” struktur parafialnych w kluczu misyjnym. Zwrócił uwagę na kilka kierunków, z których parafia powinna czerpać.

- W pewnym sensie każda parafia powinna stawać się swego rodzaju „sanktuarium”, w którym wierni odnajdują upragnione środowisko ich wewnętrznych poszukiwań. Ma ona być także miejscem, w którym spotykają się z obliczem miłosiernego Chrystusa i gościnnego Kościoła - wskazywał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Jako kolejny z aspektów odnowy parafii wymienił także konieczność uczynienia jej miejscem budowania relacji osobowych, które pozwolą doświadczyć poczucia przynależności, bycia akceptowanym i przezwyciężą samotność obecną w życiu wielu ludzi. - W obecnych czasach, często naznaczonych obojętnością, zamknięciem jednostki w sobie i odrzuceniem drugiego, ponowne odkrycie braterstwa ma fundamentalne znaczenie, ponieważ ewangelizacja jest ściśle związana z jakością relacji międzyludzkich - podkreślał kapłan.

Ks. Michał Dąbrówka zwrócił także uwagę na rolę parafialnej rady duszpasterskiej, która nie może ograniczać się jedynie do omawiania spraw gospodarczych parafii.

- Jej główną funkcją jest poszukiwanie i analizowanie praktycznych propozycji w odniesieniu do inicjatyw duszpasterskich i charytatywnych dotyczących parafii, zgodnie z programem diecezji. Mówiąc prościej - jak przypomniał papież Franciszek - celem tej rady „nie będzie w pierwszym rzędzie organizacja kościelna, lecz realizacja misyjnego marzenia o dotarciu do wszystkich” - podkreślał kapłan, dodając, iż bez wsłuchiwania się w głos wiernych świeckich parafie będą tworzyć wspólnoty, struktury i programy duszpasterskie bez korzeni, bez historii, bez twarzy, bez pamięci, bez ciała, w rzeczywistości - bez życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama