Temu tematowi poświęcona została ostatnia kongregacja duszpasterska, która odbyła się online.
Kongregacja duszpasterska kapłanów diecezji tarnowskiej ze względu na obecne obostrzenia odbyła się za pośrednictwem łączy internetowych.
W auli tarnowskiego seminarium zgromadzili się jedynie biskupi i księża dziekani.
W auli tarnowskiego seminarium zgromadzili się jedynie biskupi i księża dziekani. fot. ks. Marian Kostrzewa /Portal Diecezji TarnowskiejKs. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, podczas spotkania zwrócił uwagę kapłanów na watykański dokument „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”. Przedstawił najważniejsze myśli zawarte w tej instrukcji, ponieważ - jak tłumaczył - dotyczy ona parafii, czyli rzeczywistości, w której jesteśmy całkowicie zanurzeni.
- Parafia to nasza codzienność, a jednocześnie główny kanał głoszenia Ewangelii. Warto więc przez chwilę zastanowić się, jaka ta parafia powinna być, aby realizowała swoje zadania - mówił ks. M. Dąbrówka.
Tłumaczył, że celem działań podejmowanych w parafii nie powinno być jedynie dbanie o zatrzymanie we wspólnocie Kościoła tych, którzy jeszcze w niej są. - Celem działania parafii powinna być przede wszystkim misja, czyli poszukiwanie zagubionych. Można powiedzieć, że poszukiwanie zagubionych jest dla parafii ważniejsze, niż troska o obecnych. Jest to teza bardzo kontrowersyjna, ale na wskroś biblijna - dowodził, przywołując przypowieść o Dobrym Pasterzu, który zostawia 99 owiec w poszukiwaniu jednej zagubionej.
Dane wynikające z tzw. liczenia wiernych sprzed dwóch lat pokazują, że osób nie uczęszczających na niedzielną Mszę św. w diecezji tarnowskiej jest ok. 30 procent. - Jeżeli Dobry Pasterz odczuwa niepokój z powodu jednej zagubionej owcy, to o ileż bardziej powinniśmy się niepokoić o te 30 spośród 100 - mówił ks. M. Dąbrówka, zwracając uwagę na zmianę myślenia o parafii i tłumacząc, czym jest owo nawrócenie duszpasterskie nastawione na ewangelizację o charakterze misyjnym.
Podkreślał, iż zadaniem każdej parafii jest formowanie uczniów-misjonarzy, którzy będą ewangelizatorami w swoich domach, szkołach, miejscach pracy, czyli po prostu w świecie. Wskazywał za watykańską instrukcją na konieczność odnowienia „tradycyjnych” struktur parafialnych w kluczu misyjnym. Zwrócił uwagę na kilka kierunków, z których parafia powinna czerpać.
- W pewnym sensie każda parafia powinna stawać się swego rodzaju „sanktuarium”, w którym wierni odnajdują upragnione środowisko ich wewnętrznych poszukiwań. Ma ona być także miejscem, w którym spotykają się z obliczem miłosiernego Chrystusa i gościnnego Kościoła - wskazywał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Jako kolejny z aspektów odnowy parafii wymienił także konieczność uczynienia jej miejscem budowania relacji osobowych, które pozwolą doświadczyć poczucia przynależności, bycia akceptowanym i przezwyciężą samotność obecną w życiu wielu ludzi. - W obecnych czasach, często naznaczonych obojętnością, zamknięciem jednostki w sobie i odrzuceniem drugiego, ponowne odkrycie braterstwa ma fundamentalne znaczenie, ponieważ ewangelizacja jest ściśle związana z jakością relacji międzyludzkich - podkreślał kapłan.
Ks. Michał Dąbrówka zwrócił także uwagę na rolę parafialnej rady duszpasterskiej, która nie może ograniczać się jedynie do omawiania spraw gospodarczych parafii.
- Jej główną funkcją jest poszukiwanie i analizowanie praktycznych propozycji w odniesieniu do inicjatyw duszpasterskich i charytatywnych dotyczących parafii, zgodnie z programem diecezji. Mówiąc prościej - jak przypomniał papież Franciszek - celem tej rady „nie będzie w pierwszym rzędzie organizacja kościelna, lecz realizacja misyjnego marzenia o dotarciu do wszystkich” - podkreślał kapłan, dodając, iż bez wsłuchiwania się w głos wiernych świeckich parafie będą tworzyć wspólnoty, struktury i programy duszpasterskie bez korzeni, bez historii, bez twarzy, bez pamięci, bez ciała, w rzeczywistości - bez życia.