Nowy numer 18/2024 Archiwum

Jutro sakra ks. Artura Ważnego

Jutro, 30 stycznia w czasie Mszy św. o godz. 10 ks. Artur Ważny przyjmie święcenia biskupie. Kto ich udzieli? Kto będzie towarzyszył biskupowi? Na czym polegają obrzędy?

W kościele parafialnym w Tarnowie-Mościcach Mszy św. Będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Liturgia będzie sprawowana z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi bp Andrzej Jeż. On też będzie głównym konsekratorem, a współkonsekratorami będą nuncjusz abp Salvatore Pennacchio i abp. Stanisław Budzik, pochodzący z diecezji tarnowskiej obecny metropolita lubelski.

Biskupowi nominatowi Arturowi Ważnemu towarzyszyć będą dwaj prezbiterzy. Będą to ks. Adam Nita, kolega rocznikowy biskupa nominata oraz ks. Artur Mularz, obecnie szef wydziału ds. Nowej ewangelizacji kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Obrzęd święceń biskupich następuje po odczytaniu Ewangelii.

Obrzęd rozpoczyna się odśpiewaniem Hymnu do Ducha Świętego. Po nim towarzyszący biskupowi nominatowi Arturowi Ważnemu ksiądz Adam Nita zwróci się do szafarza o udzielenie święceń biskupich nominatowi, po czym abp Salvatore Pennacchio odczyta nominację Stolicy Apostolskiej. Po odczytaniu tego dokumentu wszyscy odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”. Po tych słowach rozpoczyna się homilia. Będzie ją głosił biskup tarnowski Andrzej Jeż.

– Ciąg dalszy obrzędów święceń odbywa się po homilii. Następuje wtedy przyrzeczenie elektów, w którym zobowiązują się do dochowania wiary i wypełnienia powierzonego im urzędu posługiwania – mówi ks. dr Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej.

Biskupi, którzy będą udzielać święceń zajmą miejsce przed ołtarzem, na którego stopniu staje nominat. Po dialogu i złożeniu przyrzeczenia wszyscy klękają, natomiast biskup nominat pada na twarzą. W tym czasie schola śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych. Po niej następuje modlitwa nad nominatem, po której ks. Artur Ważny wstanie i podejdzie do szafarza święceń, który włoży ręce na nominata i odmówi modlitwę święceń.

– Nałożenie rąk jest znakiem daru Ducha Świętego, który uwidacznia fakt, że posługa wywodzi się z objawienia Chrystusa, i przypomina Kościołowi źródło misji – tłumaczy ks. Stanisław Garnczarski.

Po modlitwie święceń następuje namaszczenie głowy biskupa oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów. Namaszczenie głowy oznacza udział biskupa w kapłaństwie Chrystusa, nałożenie pierścienia to znak zaślubin z Kościołem, nałożenie mitry przypomina o obowiązku dążenia do świętości, wręczenie pastorału jest znakiem przekazania urzędu pasterskiego. Obrzęd święceń biskupich kończy się przekazaniem pocałunku pokoju.

Nie ma możliwości licznego osobistego uczestnictwa w tym wydarzeniu w kościele w Tarnowie-Mościcach. Można towarzyszyć biskupowi nominatowi dzięki transmisji telewizyjnej TV Trwam oraz radiowym transmisjom RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz Radia Maryja. Mamy nadzieję, że krótkie objaśnienie pomoże zrozumieć obrzędy, których będziemy świadkami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy