Kilka dni temu radni w Nowym Sączu zdecydowali, że imię Carla Mengera będzie nosić rondo u zbiegu ulic Barskiej, Hallera i alei Sucharskiego.
Nowosądeccy radni zagłosowali za wnioskiem złożonym przez prezydenta Ludomira Handzla stosunkiem głosów 20 do 1. Jeden radny wstrzymał się od głosu. Podpisy poparcia dla ten inicjatywy spłynęły do miasta m.in. dzięki zbiórce Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwika von Missesa.
Carl Menger urodził się 23 lutego 1840 roku w Nowym Sączu. Pochodził z rodziny niemiecko-czeskiej. Tu dorastał, stąd wyjechał w świat, dla którego tak wiele zrobił. - Wniósł on ogromny wkład w rozwój teorii ekonomii, przede wszystkim w opracowanie współczesnej teorii wartości i ceny – napisali wnioskodawcy w uzasadnieniu uchwały. Był założycielem Austriackiej Szkoły Ekonomii. Jego słynnym uczniem był Ludwig von Misses. Jednym z kontynuatorów myśli Mengera był natomiast m.in. Friedrich von Hayek, zdobywca ekonomicznego Nobla w 1974 roku.
- Już za kilka dni będziemy obchodzić 100. rocznicę śmierci tego utalentowanego ekonomisty. Dlatego cieszy fakt, że właśnie przed tym wydarzeniem radni miasta Nowy Sącz przyjęli tę uchwałę, która upamiętni wybitnego ekonomistę pochodzącego z Nowego Sącza. Ta decyzja Rady Miasta jest ważnym kamieniem milowym w akcji upamiętnienia Carla Mengera w Nowym Sączu, mieście, gdzie się urodził i uczęszczał do gimnazjum. Nie kończymy jednak naszego działania. Jest to dopiero początek wielu akcji mających na celu przybliżenie postaci Carla Mengera i jego dorobku naukowego – zapewnia Karol Kołat, działacz społeczny młodego pokolenia z Nowego Sącza, prezes Młodych dla Wolności w okręgu 14.
W 2021 roku przypada także 150. rocznica opublikowania "Zasad ekonomii", fundamentalnego dzieła Mengera, które dało początek Austriackiej Szkole Ekonomii.
- Rondo to dopiero początek. Traktujemy je jako bardzo ważny symbol, który zagościł w przestrzeni miejskiej. Liczymy, że dzięki naszym działaniom nie tylko przypomnimy o Mengerze, ale również przyczynimy się do wzrostu świadomości ekonomicznej wśród Polaków - dodaje Krzysztof Rzońca, lokalny polityk Partii Korwin z Nowego Sącza, który wraz z Karolem Kołatem był inicjatorem projektu.