Składają się z prawie 400 tys. różnych elementów. Przyjechały ze Słowenii kilkoma tirami.
W kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej trwają prace montażowe 38-głosowych organów, które wykonała i instaluje renomowana firma ze Słowenii. Ta sama, która realizuje potężne 105-głosowe organy dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Dąbrowski instrument także jest unikatowy pod wieloma względami. Wrażenie już zrobił sam transport organów, do którego potrzeba było kilku tirów. Na instrument składa się prawie 400 tys. różnych elementów, które wypełniły całą świątynię, a obecnie składane są w imponującą całość. Po pracach montażowych rozpocznie się strojenie instrumentu, które trwać będzie ponad miesiąc.
Na instrument składa się prawie 400 tys. różnych elementów, które wypełniły całą świątynię, a obecnie składane są w imponującą całość. Najdłuższe piszczałki mają prawie 5 m długości. arch. parafiiUnikatowy jest również układ registrów. Według organmistrza prof. Tomasza Orlowa, głosy organowe, jakie tu występują, można znaleźć wyłącznie w instrumentach historycznych zachowanych. Oferuje on brzmienie, które nawiązuje do instrumentów orkiestry symfonicznej - m.in. klarnetu, trąbki czy oboju. Najdłuższe piszczałki mają prawie 5 m długości, a razem z podstawą ponad 6.
Dąbrowskie organy oferują brzmienie, które nawiązuje do instrumentów orkiestry symfonicznej - m.in. klarnetu, trąbki czy oboju. arch. parafii- Plany budowy organów pojawiły się jesienią 2018 roku, a praca nad nimi była rozłożona na 4 lata, jednak ofiarność parafian sprawiła, że inwestycja zostanie zakończona półtora roku wcześniej niż zakładaliśmy. Instrument będzie służył liturgii, ale także pełnił funkcję koncertową - zapowiada dąbrowski proboszcz ks. Stanisław Cyran.
Uroczystość poświęcenia organów została zaplanowana na 16 maja. Ponadto od maja planowany jest również cykl koncertów organowych w dąbrowskim kościele w wykonaniu wybitnych organistów także z zagranicy, m.in. Niemiec czy Hiszpanii.