Do kaplicy w Efezie zostały uroczyście wprowadzone relikwie świętych dzieci fatimskich. Dziś ich wspomnienie w Kościele.
Jak tłumaczy ks. Paweł Płatek, diecezjalny moderator Ruchu Światło–Życie, to kolejny krok realizacji pragnienia, by w kaplicy Efezu byli obecni w relikwiach przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła – oddając przez to prawdę, iż Ruch Światło–Życie jest ruchem eklezjalnym, tzn. jest drogą uświęcenia dla wszystkich stanów i grup wiekowych Kościoła.
W czchowskim Efezie znajdują się już relikwie św. papieża Jana Pawła II, osoby konsekrowanej – św. Faustyny Kowalskiej, małżonków – św. Zelii i Ludwika Martin oraz młodej, a jakże dojrzałej wiarą dziewczyny – bł. Karoliny.
Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Bilski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Beata Malec-Suwara /Foto GośćDziś, 20 lutego, do kaplicy Centrum Ruchu Światło–Życie EFEZ w Czchowie uroczyście wprowadzone zostały relikwie świętych dzieci fatimskich w dniu, kiedy w Kościele obchodzone jest ich wspomnienie. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Stanisław Bilski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, w ubiegłych latach mocno zaangażowany w Oazę.
– Niech Fatima trwa w waszych sercach. Niech ona ciągle będzie w waszym życiu aktualna, bo ona wciąż ma nam wiele do powiedzenia, także przez święte dzieci fatimskie, których relikwie tu dzisiaj uroczyście wprowadzamy i które w tym miejscu będą towarzyszyć waszym spotkaniom i modlitwom – mówił ks. Bilski, zachęcając członków Ruchu do umiłowania modlitwy różańcowej i codziennego jej odmawiania, do pokuty, ofiary i umartwień w intencji grzeszników i jako wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, a także do podjęcia praktyki pięciu pierwszych sobót miesiąca.
Na zakończenie Mszy św. kapłan umieścił relikwiarz w specjalnej gablocie w prezbiterium kaplicy. Beata Malec-Suwara /Foto GośćJak mówi ks. Paweł Płatek, decyzja o tym, by to relikwie dzieci fatimskich były reprezentantami najmłodszych wiekiem członków Kościoła, została podjęta pod wpływem tego, iż orędzie fatimskie było bardzo bliskie także ks. Franciszkowi Blachnickiemu.
– On z Fatimy napisał bardzo ważny list dla Ruchu, niezwykle proroczy i przenikliwy. Pokazuje, do jakich wniosków dochodził, obserwując Kościół na Zachodzie w latach 80. One są i dzisiaj dla nas boleśnie aktualne – podkreśla moderator Ruchu w diecezji tarnowskiej.
W kaplicy czchowskiego Efezu jest już zarezerwowane miejsce także na relikwie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Wierzymy, że stanie się to kiedyś możliwe i założyciel Ruchu zostanie ogłoszony przez Kościół błogosławionym – mówi ks. Płatek.
Relikwie świętych dzieci fatimskich zostały wprowadzone do kaplicy Efezu w czasie, kiedy odbywa się tam druga sesja szkoły animatora. Już za tydzień zaplanowano weekendowy Raban, a na marzec dwie serie rekolekcji.
– Chciałyby w nich uczestniczyć nawet osoby spoza diecezji. Wiele osób czeka na spotkania w Efezie. Wszystko jednak uzależnione jest od kolejnych postanowień rządu w sprawie obostrzeń – zauważa ks. Płatek.