Nowy numer 15/2021 Archiwum

40-dniowa sztafeta o chlebie i wodzie

Jak zasmakować w drodze, którą przeszedł przed nami Chrystus i do której przejścia nieustannie nas wzywa? Kąclowa, Niskowa, Brzeźnica, Gorzejowa, Szyk, Laskowa i wiele innych parafii dają przykład.

Wśród wielu wielkopostnych praktyk – modlitwy, postu i jałmużny – w niektórych parafiach diecezji tarnowskiej kapłani zachęcają do podjęcia postu o chlebie i wodzie. Na wzór 40-dniowego postu Pana Jezusa.

Trwa on od Środy Popielcowej aż do Wielkiego Piątku i podejmowany jest przez chętnych parafian rotacyjnie, co oznacza, że każdego dnia pości przynajmniej jedna osoba z parafii, a niejednokrotnie więcej. Intencje są różne – od wynagradzających za popełnione grzechy, o łaskę oddalenia pandemii, za rodziny, dzieci i młodzież, z prośbą o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także z racji Roku św. Józefa za ojców i mężczyzn, by stawali się odważnymi, roztropnymi i pełnymi Bożej mocy ojcami i mężami wiary na wzór św. Józefa. Tak jest np. w Biadolinach.

Tę ascetyczną praktykę nie pierwszy raz podjęli także parafianie w Kąclowej, Brzeźnicy k. Dębicy, Bielczy, Gorzejowej. Poszczą parafianie w Chełmie, Młynnem, Szyku czy Woli Rzędzińskiej.

W Niskowej post ten ma charakter sztafety pokutnej, jako przebłaganie za grzechy popełnione w naszej Ojczyźnie, zwłaszcza w ostatnim czasie akty świętokradztwa czy wymierzone przeciwko życiu, i z prośbą o świętość rodzin. Parafianie podejmujący post o chlebie i wodzie odmawiają danego dnia także psalm 51., dziesiątek Różańca, Litanię do św. Józefa, a także w miarę możliwości uczestniczą w tym dniu w Mszy św. i przyjmują Komunię św. w tych intencjach. Na dzień dzisiejszy post o chlebie i wodzie w tej parafii podjęło ponad 100 osób.

W Laskowej członkowie Domowego Kościoła zachęcają każdego, by podjął w wybranym przez siebie dniu jakiś rodzaj wyrzeczenia, może to być post o chlebie i wodzie, ale równie dobrze odmówienie sobie np. gier komputerowych przez dzieci. Każdy sam wybiera sobie formę wyrzeczenia jako zadośćuczynienie za grzechy parafii i narodu polskiego.

W wielu parafiach wystawiono księgi trzeźwościowe z zachętą do podjęcia abstynencji na czas Wielkiego Postu lub na całe życie. Parafia w Cieniawie zachęca ludzi młodych do włączenia się w inicjatywę CrossPOST - "40 dni dla ducha - kompleksowy plan treningowy". To ogólnopolska akcja, która ma na celu konkretną pracę nad sobą z wykorzystaniem narzędzi, które w Kościele są od zawsze: modlitwy, postu i jałmużny, po to by jak najlepiej wykorzystać czas Wielkiego Postu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama