Nowy numer 15/2021 Archiwum

W Nowym Sączu odsłonięto tablicę upamiętniającą Kazimierza Pierackiego

W lutym tego roku minęła 130. rocznica jego urodzin i 80. - jego śmierci.

Kazimierz Pieracki to postać ważna nie tylko dla Nowego Sącza. To on w 1911 roku był w grupie założycieli sądeckiego Związku Strzeleckiego. On także stanął na czele sześćdziesięciu rekrutów, których poprowadził do krakowskich Oleandrów celem zaciągnięcia się do Legionów Polskich i walki o wolność Polski.

Był ponadto wiceministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, żołnierzem Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a nade wszystko pedagogiem, działaczem społecznym i nauczycielem.

W czasie drugiej wojny światowej prowadził aktywną działalność konspiracyjną. Kierując Komisją Oświecenia Publicznego, funkcjonującą pod niemiecką okupacją, został aresztowany 28 lipca 1940 r. Był przetrzymywany i torturowany w więzieniu na Pawiaku. 1 lutego 1941 roku został stamtąd przewieziony do KL Auschwitz. Nadano mu numer obozowy: 9657. 21 lutego 1941 roku został tam zamordowany.

W Nowym Sączu odsłonięto tablicę upamiętniającą Kazimierza Pierackiego   Tablica upamiętnia postać Kazimierza Pierackiego. Facebook

Tablicę jego pamięci odsłonięto w IV Liceum Ogólnokształcącym Sportowym im. Św. Kingi w Nowym Sączu 23 lutego. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Sądeckiego Towarzystwa Patriotycznego przy współpracy z IV LO Sportowym oraz Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

Osłonięcia tablicy dokonał prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, a pobłogosławił ją ks. Czesław Paszyński, proboszcz sądeckiej parafii Matki Bożej Niepokalanej. Sylwetkę bohatera i jego dokonania zaprezentował Jarosław Jakubowski z Sądeckiego Towarzystwa Patriotycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama