Nowy numer 20/2024 Archiwum

W Nowym Sączu zdewastowano zabytkową kapliczkę i figurę Matki Bożej

Do aktu wandalizmu doszło 10 marca na terenie parafii Matki Bożej Niepokalanej.

Zdewastowana zabytkowa kapliczka znajduje się na terenie parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, u zbiegu ulic Rokitniańczyków, Browarnej i św. Rity, w pobliżu dużego osiedla Wojska Polskiego. Stała w tym miejscu od ponad 170 lat.

W Nowym Sączu zdewastowano zabytkową kapliczkę i figurę Matki Bożej   Sprawca bądź sprawcy kamieniami wybili szybę i rozbili figurkę. Bożena Kwitowska

- To nie tylko akt wandalizmu, ale i chrystianofobii - ocenia zniszczenie kapliczki tamtejsza parafianka Bożena Kwitowska z Akcji Katolickiej. - Została zniszczona figura Matki Bożej i uszkodzona kapliczka, w której się ona znajdowała. Sprawca bądź sprawcy kamieniami wybili szybę i rozbili figurkę. Sprawa została zgłoszona na policję - informuje pani Bożena.

W Nowym Sączu zdewastowano zabytkową kapliczkę i figurę Matki Bożej   Rozbita figura Matki Bożej. Bożena Kwitowska

Zauważa przy tym, że ten ponad 170-letni obiekt kultu jest wpisany na listę zabytków i został pieczołowicie w ostatnim czasie odrestaurowany. Kapliczka pochodzi z 1. połowy XIX w. i powstała z inicjatywy i dzięki staraniom pani Rogozińskiej jako wotum wdzięczności za dar potomstwa.

W Nowym Sączu zdewastowano zabytkową kapliczkę i figurę Matki Bożej   Dla porównania zdjęcie kapliczki z maja 2020 roku. Bożena Kwitowska

- Podobno od początku swego istnienia kapliczka była miejscem kultu maryjnego. Rokrocznie śpiewano przy niej majówki. Tradycję przerwano w czasach instytucjonalnej walki z Kościołem. W 1990 roku wznowiono modlitewne spotkania. Każdego dnia maja o 19.30 gromadzą się tam dzieci, młodzież i dorośli, by wspólnie przed figurą Najświętszej Maryi Panny śpiewać litanię i pieśni maryjne - opowiada pani Bożena.

W piątek 12 marca przy kapliczce ma się odbyć nabożeństwo pokutne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy