Nowy numer 17/2024 Archiwum

Heller. 10.30 u Maksymiliana

W najbliższą niedzielę będzie można w Tarnowie posłuchać ks. Michała Hellera, który będzie głosił kazanie u św. Maksymiliana.

Obchodzący niedawno 85. rocznicę urodzin ks. Michał Heller, jak często dotąd to robił, o 10.30 będzie celebrował Mszę św. w kościele pw. św. Maksymiliana w Tarnowie.

- Wiemy, że z racji jubileuszu wygłosi wtedy kazanie o trochę okolicznościowym charakterze – informuje Monika Zakrzewska z Wydawnictwa Copernicus Center Press, wydawca książek ks. Hellera.

Od rana, od 6.30 pod kościołem miało być stoisko z książkami, na którym - mimo że CCPress wydało mnóstwo różnorodnych, ale zawsze dobrych publikacji - tym razem mieliśmy znaleźć książki tarnowskiego kapłana, jedynego Polaka, który zdobył nagrodę Tempeltona. Jednak, z uwagi na wprowadzone ograniczenia stoiska nie będzie. - Wszystko było już przygotowane, zapowiedziane, ale wprowadzone ograniczenia spowodowały, że nie chcemy być powodem, źródłem gromadzenia się ludzi. Promocję najnowszych książek ks. Hellera przygotujemy w Tarnowie w lepszym czasie, tak, by można było zaprosić publiczność, by spotkać się z autorem - mówi Piotr Majorczyk, prezes CCPress.

Wśród nowości, które wyszły spod pióra ks. Hellera jest m.in. kolejna, czwarta część zebranych kazań, które ks. Heller głosi w kościele pw. św. Maksymiliana, tym razem zatytułowanych „Gdy rozerwą się więzy czasu”. - Temat czasu zawsze mnie fascynował – jako temat filozoficzny, egzystencjalny, głęboko teologiczny. Świadectwa tej fascynacji można znaleźć rozsiane we wszystkich poprzednich tomikach. Nawet w samych tytułach: „10.30 u Maksymiliana” to przecież wyraźnie wskazana godzina na zegarze; „Zakład o życie wieczne” to rozgrywka między czasem a wiecznością; a „Daj nam oczy widzące” prośba o wzrok tak przenikliwy, by mógł wznieść się ponad czas. „Gdy rozerwą się więzy czasu…” prowadzi ten ciąg refleksji do momentu, w którym nasz czas się urwie, a trzy kropki zawieszą perspektywę na brzegu Nieznanego. Ta perspektywa jest perspektywą wszystkich rozważań w tym tomie - objaśnia ks. Michał Heller.

Inną, ciekawą, choć trochę w tematyce podobną, nową propozycją Hellera jest książka „Uchwycić przemijanie”. To bardziej naukowe spojrzenie na czas, przeszłość i przyszłość. - Michał Heller przedstawia zagadnienie czasu w perspektywie historycznej mając na uwadze dzisiejszy stan nauk: matematyki, fizyki i kosmologii. Możemy śledzić pasjonującą historię myśli ludzkiej zmagającej się z uchwyceniem czegoś tak dobrze nam znanego z codziennego, a jednocześnie tak trudnego do zwerbalizowania, jak przemijanie - objaśnia Monika Zagórska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy