W uroczystość św. Józefa jego czciciele zgromadzili się przy ołtarzu Opiekuna Świętej Rodziny.
W piątek 19 marca w dawnym kościele parafialnym pw. św. Andrzeja zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy i przy ołtarzu św. Józefa jego czciciele, a zwłaszcza mężczyźni noszący imię Opiekuna Pana Jezusa. - Od kiedy pamiętam, przy tym ołtarzu odprawiana jest uroczysta grana i śpiewana Msza św. Nawet teraz, kiedy mamy już nowy kościół, 19 marca spotykamy się na modlitwie w starej świątyni. W większości na tę Mszę św. przychodzą Józefowie z rodzinami. Mamy potężnego patrona i trzeba dbać o niego - mówi Józef Wójtowicz.
Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Jan Gniewek. Razem z nim modlił się też ks. Stanisław Bochniarz. - Od niepamiętnych czasów w kaplicy św. Józefa, w której znajduje się ołtarz z jego obrazem, odprawiana jest rano Msza św. w uroczystość Opiekuna Świętej Rodziny. Modlimy się o jego opiekę także nad naszą rodziną parafialną, jak również nad osobami noszącymi imię Józef. Pamiętamy o zmarłych i żyjących Józefach, którzy tworzyli i tworzą naszą wspólnotę - mówi ks. Gniewek, choć - jak dodaje - imię to noszą obecnie przedstawiciele starszego pokolenia parafian.
Obraz jest czczony w parafii do dzisiaj.Jak daleko wstecz sięga historia kultu św. Józefa w Słopnicach? - Przed 1748 rokiem ołtarz Matki Bożej, który był po lewej stronie nawy głównej kościoła, zmieniono na ołtarz św. Józefa. Być może już wtedy był tam jego obraz, który znajduje się obecnie w bocznej kaplicy. Trzeba dodać, że wówczas tej kaplicy jeszcze nie było, podobnie jak obecnie istniejącego kościoła, który został zbudowany w roku 1776 na miejscu wcześniejszego - mówi ks. Bochniarz.
Do niego - dodaje ks. Gniewek - w 1884 roku została dobudowana kaplica św. Józefa przez ówczesnego proboszcza Antoniego Kmietowicza. Obraz przedstawia świętego trzymającego na rękach Dzieciątko Jezus, które ściska w rączce lilię, atrybut swojego opiekuna. Z lewej strony znad obłoków pada na obu światło, z prawej w oknie widać błękit nieba i białe obłoki. Dzieciątko Jezus i św. Józef mają drewniane pozłacane sukienki, które świadczą o istniejącym kulcie tego obrazu.